Engelli maaşlarında yeni yıl düzenlemesi

Herkese iyi pazarlar yeni yılda engelli maaş sistemi yine değişti ve yine mağdur olan binlerce engelli maaştan mahrum bırakıldı. Çözümü söylüyorum ama ne yazık ki kanun yapıcı milletvekillerimiz önemsemiyor. Yine söylüyorum, engelli maaşı ailedeki kişi sayısına göre değil engel derecesine göre dağıtılmalı. Bunu yapmak biraz zor olabilir ama daha sağlıklı bir yöntem olacağı kesin. Gelelim yeni düzenlemeye; yüzde 40 ila 69 engellilik oranı bulunanlara 1.059 TL, %70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç olanlara ise 1.589 lira aylık bağlanıyor. Eğer engelli 18 yaşın altında ise, bu kez aylığı yakınları alıyor.

 

Engellilerin toplumsal hayatta görünür olmalarının sağlanması adına önemli düzenlemeler hayata geçti. Engellilerin yoksulluğa düşmemesi adına engelli aylığı uygulaması yürütülüyor. Engellilik oranına göre engelli aylığı bağlanıyor. Bu aylığı alabilmek için bir takım şartlar söz konusu. Bu şartlardan ilki sağlık kurulu raporuyla engelli olduğunun tespit edilmesi. Engelli aylığı bağlanabilmesi için aylık bağlanacak engellinin 18 yaşın üzerinde olması gerekiyor.

 

En az yüzde 40 şartı

2022 sayılı Kanun uyarınca sağlanan yardımlardan yararlanabilmek için sağlık kurulu raporu verebilecek hastanelerden alınan raporla belirlenen engellilik oranının en düşük yüzde 40 olması gerekir. 2017 için belirtilen diğer şartları sağlayan ve yüzde 40 ila yüzde 69 engellilik oranı bulunan engellilere 1.059,64 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç engellilere ise 1589,47 TL aylık bağlanıyor. 18 yaşından küçük engellilerin kendilerine değil, yakınlarına engelli aylığı bağlanıyor. 18 yaşından küçük engellinin SGK’dan aylık veya gelir almıyor olması, sigortalı olarak çalışmıyor olması ve en az yüzde 40 oranında engelli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmiş olması şart.

 

18 yaş altına...

Engellinin bakımını yürüten kişinin Türk vatandaşı olması ve aynı hanede yaşaması da gerekiyor. Muhtaçlık sınırının üzerinde gelirin olması halinde aylık bağlanmıyor. 2017 için 18 yaş altı engelli aylığı 1059,64 TL. Yani 18 yaşının altındaki engellilerin yakınlarına 1059,64 TL aylık bağlanıyor.

 

Nasıl başvuruluyor?

Engelli aylığından yararlanmak için başvurular kişilerin ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılıyor. Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler SYDV’lerden aldıkları sevkle sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Hastanede verilecek sağlık kurulu raporu için ücret alınmıyor. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen engelli aylığı bağlanıyor.

 

Engelli aylığı alan kişiler, genel sağlık sigortalısı sayılırlar ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar. Bu kişilerin gelir testine girmeleri gerekmez. Engelli aylığı alanlar bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmasalar bile primleri SGK tarafından ödendiği için ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

 

Hane içinde kişi başı gelir sınırı 423 lira

Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engellilere aylık bağlanmıyor. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan engelliler de aylık alamıyorlar. Bunun dışında engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu sınır 2017 yılı için 423,58 TL.

 

İstihdam kotaları doldurulmalı

Engellilere aylık bağlanması ve yoksulluğa düşmelerinin engellenmesi çok önemli. Diğer yandan çalışabilir durumda olan engellilerin hem sosyal hayatta görünürlüklerinin sağlanması, hem de istihdam edilmeleri gerekiyor. Ancak bu sayede toplumsal hayata bu kişilerin entegre olması sağlanabilir. Bununla ilgili olarak uygulanan istihdam kotalarının ne yazık ki doldurulamadığı görülüyor. Bu konuda işyerlerinin engellilere uygun hale getirilmesini sağlayacak adımların atılması çok önemli.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
20
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Mart 2018 Cumartesi 19:55

  abi benim yüzde 80 raborum var maaşımı kestiler

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2018 Pazartesi 14:12

  Çocuk yüzde 72 raporu ama bin seksen eş lira alıyorum bu nasıl olmalı

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2018 Pazartesi 01:11

  Evde baba emekli diye abi sigortalı diye 2022 engelli maaşlarını kesmeyin ailedeki kişilerin gelirlerini hesaplamayın gelir kriterini kaldırın emekli babanın maaşından engelliye fayda yok sigortalı ağabeyin kardeşin sigortasından engelliye fayda yok agabeye babaya muhtaç etmeyin zaten muhtacız.

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2018 Salı 12:48

  Ben 3 ayda bir maaş alıyordum ve Özür lü aylık alıyor dum ama aralık ta ayın 5 de posta neye Gitim almaya ve para yatırım yapılmamış ve kesilmiş bu durumda beni mağdur olan benim ve dilekçe ver dik ama sonuç gelmedi ve maaşının bağlanmasını istiyorum be gereğinin yapılmasını istiyorum

  Cevapla
 •  
  11 Şubat 2018 Pazar 17:53

  ENGELLİLER UNUTANLAR UNUTMAYINKI SECONDE ENGELLIRDE SIZI UNUTACAKLAR KIN ENGELLIYE ADAM GIBI DÜZELTME ZAM YSPARSA ENGELLILERDE ZAM YAPACAK PARTIYE OY VERECEKLER ENGELLININ ALDIĞI 500 TL SIZ GECININ ONDAN SONRA ENGELLİYE YAZIN VERIN UTANMAZLAR HAPINIZI YÜCE ALLAHIMA HAVAL EDİYORUM

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2018 Pazar 02:00

  Merhaba. Yüzde.50.ruhsaı.engelliyim.martayında.nekadar.alabilim.zaögeldim.acaba.bide.engelliler.krediçekebiliyormu.

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2018 Cumartesi 03:13

  Devletimiz sağolsu biz engelliler yaşmiyalim zaten öluden farkimiz yok her ay verseler olmaz mi koca 3ay o parayi neye verelim kira mi eletirik mi su mu neye verelim ; ((((((

  Cevapla
 •  
  09 Ocak 2018 Salı 00:44

  2018 kişi başına muhtaçlık nedir açlandımı yada ne zaman açıkların

  Cevapla
 •  
  04 Ocak 2018 Perşembe 08:13

  Slm benim 5400 sgk pirimim var burut maasimda 3700 %42 engel raporum var nekadar maas alirim

  Cevapla
 •  
  31 Aralık 2017 Pazar 04:43

  Aile geliri kalksın

  Cevapla

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 182

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 532

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 496

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 899

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön