Engelsiz rampa istiyoruz

Herkese iyi pazarlar. Sizlere yine bu hafta engellilerin çok sıkıntı çektiği bir baaşka konu olan rampa sorunundan bahsetmek istiyorum. Gittiğim okul ve benzeri yerlerde ya hiç yok ya da yarım yamalak yapılıyor, doğru bir rampa yapıldığını ben daha görmedim. Buradan yetkililere sesleniyorum, biraz Avrupa ülkelerindeki bu konu ile ilgili çözümlere baksınlar, ona göre taslak çizilmesi gerekiyor...

Gelelim haberimize: İstanbul'un hemen her yerinde inşası devam eden ya da tamamlanan konut projelerini görmek mümkün. Peki inşa edilen binalarda yapılan engelli rampaları, engelli vatandaşlarımıza ne kadar uygun?

 

Büyük projelerde pek sıkıntı yaşanmasa da, birçok ilçe ve mahallede tek başına inşa edilen (site dışı) binalar, engelli vatandaşlarımıza bir yarar sağlamıyor. Bina girişlerine inşa edilen engelli rampalarının yürümek için bile fazla dik ve dar oluşu vatandaşları isyan ettirdi. Engelli vatandaşlar, "baştan sağma" projeler nedeniyle mağdur olduklarını, hemen her gün büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getiriyor ve belediyelerin denetimlerini arttırmasını istiyor.

 

TEK SORUN BİNALAR DEĞİL

Kamusal alandaki köprü ve alt geçitlerde, engelli ve yaşlıların kullanımı için inşa edilen asansörlerin "duyarsız vatandaşlar" tarafından kullanılması ve engelli girişlerine park edilen araçlar ise toplumun her kesiminden tepki çekiyor.

 

YÖNETMELİK NE DİYOR?

2 Kasım 1985 tarihli ve 18916 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine yapılan değişikliklere göre;

 

"Binalarda ve girişlerinde engellilerin erişimine yönelik TS 9111 Standardına uyulması zorunludur. Bina girişlerinde engellilere yönelik giriş rampası yapılmalı yapılırı veya merpene bitişik dar kenarı en az (0,90) m ve alanı en az (1,20) m² engelli asansörü yeri bırakılır veya mekanik platform yapılır. Bakanlıktan uygun görüş alınmak suretiyle bunlar dışında engellilerin kullanımı için daha farklı uygulama yapılabilir."

 

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

  • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
    Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

    Süresi : 25:37 İzlenme : 2691

  • Ayaktaki basınç noktaları
    Ayaktaki basınç noktaları

    Süresi : 01:04 İzlenme : 6686

  • Yoğurtlu kereviz salatası
    Yoğurtlu kereviz salatası

    Süresi : 01:17 İzlenme : 4194

  • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
    Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

    Süresi : 00:59 İzlenme : 6014

  • Vintage giyim önerileri
    Vintage giyim önerileri

    Süresi : 02:55 İzlenme : 763

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön