Sarı şeritlere dikkat!

Herkese iyi pazarlar... Bu hafta görme engellilerin yollarda daha rahat yürüyebilmek için yapılan sarı renkli şeritlerin kullanılmasını ele alacağım. Çok defa yazılarımda belirttiğim gibi, engellilerin yollarda daha rahat hareket edebilmesi için devletin yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyorum ancak bunların doğru kullanımı şart. Ortopedik engelliler için yapılan rampalara araç park edilmemeli, görme engelliler için yapılan sarı şeritlerin üzerine direk konulmamalıdır. Ankara'nın Kızılay ve çevresindeki görme engellilerin rahat yürüyebilmesi için yapılan kaldırım şeritleri parçalanmış durumda. Adeta engellilere engel olan şeritler vatandaşların tepkisine neden oluyor.

 

Görme engellilerin rahat yürüyebilmesi için yapılan Kızılay çevresindeki sarı şeritler, "olmasa daha iyiydi" denilecek cinsten. Kızılay çevresinde bazı cadde ve bulvarlarda bulunan kaldırımların büyük bir kısmında sarı şerit bulunmazken, kaldırımlar engelliler için bir eziyete dönüştü.

 

Görme engelli vatandaşlara tuzak niteliğindeki şeritler nedeniyle engelliler yürürken zor durumda kalıyor.

 

Ziya Gökalp, Meşrutiyet, Mithatpaşa Caddeleri ve GMK Bulvarı üzerinde bulunan şeritlerin bir kısmı kopmuş ve kaldırımların çeşitli yerlerine savrulmuş durumda. Mithatpaşa Caddesi üzerinde iş yerleri bulunanlar, görme engellilerin şeritleri kullanamadığını aktardı.

 

Engelli vatandaşların bu durum nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren esnaf, "Güzel bir amaç için yapılan şeritler amacından uzaklaşmış durumda. Belediyelerin bu şeritleri düzenli olarak kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü hassas bir konu. Bu konuda hassas davranılmasmı ve en kısa zamanda sarı şeritlerin onarılmasını istiyoruz" diye konuştu.

 

Yağmurlu Havalarda Kaydırak

 

Yağmurlu havalarda şeritlerin plastik olmasından dolayı kayganlaşan ve yürümeyi adeta bir hayatta kalma eylemi haline getiren şeritler için engelli vatandaşlar bir an önce çözüm bekliyor.

 

Özellikle yağışlı havalarda sarı şeritlerin gizli bir tuzağa dönüştüğünü söyleyen engelli vatandaş Ahmet Yılmaz, "Engelli bireylere neden gerekli özen gösterilmiyor. Yıllar sonra bir sarı şerit yaptılar, o da acınacak durumda. Yağmurlu havalarda ise sürekli düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Ya şeritler üzerine çöp koyarlar ya da yarım yamalak bırakırlar. Yetkililere sesleniyoruz, tütfen sesimizi duyun" dedi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum..

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 130

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 494

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 462

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 522

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 869

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön