Bu canın hesabını kim verecek?

Herkese iyi pazarlar diliyorum. Bu hafta yine canımızı yakan bir olay ile karşınızdayım. Sibel Gökdam evli, bir çocuk annesi, yakalandığı Lenf kanseri nedeni ile 7 aydır ilik nakli bekliyordu ancak tedavisi için İsveç'e gitmeyi beklerken bürokratik engelleri aşamadığı için hayata veda etti.

 

Şimdi ben buradan devletin başındakilere sesleniyorum bu canın hesabını kim nasıl verecek? Gerçekten içim acıyarak yazıyorum yazılarımı, böyle kayıplar beni inanılmaz etkiliyor.

 

Konu ile ilgili haber ise şöyle; 7 aydır lenf kanseriyle mücadele eden bir çocuk annesi Sibel Gökdam, tedavisi için bir aydır İsveç’e sevk edilmeyi bekliyordu. Ancak ölüm ‘bürokrasi’yi beklemedi...

 

Adana’da 4 yıl önce Mustafa Gökdam ile evlenen Sibel Gökdam’a eşinin işi dolayısıyla yaşamaya başladıkları Antalya Manavgat’ta ağustos ayında lenf kanseri tanısı konuldu. Tedavi için Adana’daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne başvuran kadının bir ay önce kanserli hücrelerin yapıştığı nefes borusunun 5 santimetrelik kısmı  alındı.

 

Yapay Solunum İçin

Hastane Genel Cerrahi Servisi’nde 3 kişiden oluşan tıbbi kurul, durumu kritik olan Sibel Gökdam’a daha etkin bir tedavi için yapay solunum borusu nakli gerektiği ancak bu işlemin henüz Türkiye’de yapılamadığına ilişkin rapor verdi. Raporda, genç kadının refakatçisiyle İsveç’in Stockholm kentindeki Karolinska Üniversitesi’ne sevki uygun görüldü.

 

Ankara’dan Dönmedi

Söz konusu raporun Sağlık Bakanlığı’nca onaylanabilmesi ve SGK’nın da tedavi masraflarını üstlendiğini gösteren teminat verebilmesi için Sibel Gökdam’ın hastalığı ve tedavisiyle ilgili bilgilerin yer aldığı dosyası, 2 hafta önce ‘hakem hastane’ olarak görünen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi.

 

‘Hasta gelmeli’

Buradan da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yönlendirilen dosyayı inceleyen heyet, “Hastanın gelmesi gerekir” dedi. Ancak bu sürede rahatsızlığı artan Sibel Gökdam, beklemeye daha fazla dayanamadı ve geçen hafta hastanede yaşamını yitirdi.

 

‘Bürokrasiyi aşamadık’

Eşini kaybeden Mustafa Gökdam, isyanını şu sözlerle dile getirdi: “Annesini soran oğluma, ‘O melek oldu’ diyorum. Eşim geri gelmeyecek ama başka insanlar bürokrasiyi aşmaya çalışırken ölmesin. Yaptığımız araştırmada yurt dışında tedavinin maliyetinin 6-8 milyon lira olduğu söyleniyor. Ben asgari ücretle çalışan biriyim. Bu tutarı karşılayamazdım. Onay sürecinin 2 aydan fazla süreceği söylendiği için çalmadık kapı bırakmadım ama sonuç alamadım.”

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1522

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7276

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 201

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6090

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2865

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön