Çalışmamıza engel olmayın!

Herkese merhaba... İyi pazarlar diliyorum... Yeni yılın gelmesi ile değişen kanunlar da yürürlüğe girmekte... Trafik cezaları, çeşitli vergiler ve cezalar geldi. Bu cezaların en önemlisi iş yerlerinde engelli çalıştırmamanın cezası... İş yerlerinde engelli çalıştırmamanın cezası 2015'te oldukça caydırıcı oranda arttı işte haberin detayı şöyle:

 

Engelli sorumluluğunu yerine getirmeyen işletmeleri büyük cezalar bekliyor. İş Kanunu'nun 30'uncu maddesine göre; aynı il sınırlarında 50 ve üzerinde çalışan istihdam eden özel sektör işletmelerinde, çalışan sayısın yüzde 3'ü engelli olmak zorunda. Fakat bir çok işletme bu yükümlülüğü yerine getirmiyor. Söz konusu işletmelere yükümlülüklerinin başladığı tarihten itibaren aylık 1903 TL (2014 tutarı) ceza kesilecek. Güvenbir Ortak Sağlik Güvenlik Birimi Genel Müdürü Dr. Ali Çolak, eksik engeli çalıştıranlara da ceza verileceğini, bu işletmelere çalıştırmadığı her engeli için 2015'te aylık 2096 TL cezanın gündemde olduğunu söyledi. Çolak,önceki yıllara dair de ceza kesilebileceğini belirterek "SGK'dan hangi dönemde engeli çalıştırildığı,hangi dönemde çalıştırılmadığı net olarak görülecek. Bu durumda cezalar katlanacak" diye konuştu.

 

Küsüratlar yanıltmasın

 

İşletmelerde çalışacak engelli sayısı konusunda karışıklıklar olduğunu söyleyen Ali Çolak şöyle konuştu: "50 kişilik bir işletmede yüzde 3 hesaplandığında sonuç 1.5 oluyor. Yarım ve yarımdan büyük küsuratla bir sonraki sayıya tamamlanıyor. Yani bu işletmede en az 2 engelli çalışan olmalı. 140 kişinin çalıştığı bir işletmenin yüzde 3'ü ise 4.2.Yarımdan küçük küsuratlar dikkate alınmaz. Bu işletme en az 4 engelli çalıştırmalı.

 

Sonuç iş-kura bildirilecek

 

Ali Çolak,Türkiye İş Kurumu'nun (İşkur)da engelli istihdamında değişikliğe gittiğini bildirdi.Yeni düzenleme ile işverenle engellinin İŞKUR çatısı altında,iş güvenliği uzmanının katılımıyla görüşme yapacağını belirten Çolak, "Mülakata İşkur yetkilisi de katılacak. Mülakat olumsuz sonuçlanırsa bu, İŞKUR'a sebepleriyle bildirilecek. İşletmeler ceza ödemek yerine engelliler için uygun ortam yaratmalı" dedi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 201

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1339

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1620

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 765

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1039

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön