Avrupa Türkiye'den adalet bekliyor!

Merhabalar, sizlere bu hafta adalet sisteminin nasıl bozulduğunun kanıtı bir olayı gündeme getirmek istiyorum. Tatil için geldiği İstanbul’da, bindiği taksi kaza yapınca tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Hollandalı Oyuncu ve Yazar Funda Müjde(52), zararının tazmini ve hatalı sürücünün ceza alması için başlattığı hukuk mücadelesinde 7 yıl boyunca bir arpa boyu yol alamadı. Hollanda’dan İstanbul’a 3 tekerlekli özel bisikletiyle 3 ayda gelen Müjde, 4 yıldır Adli Tıp’ın felçli olup olmadığının tespit etmesini bekliyor.

 

Funda Müjde, 9 Şubat 2007 günü Avcılar’dan Topkapı’ya gitmek için taksiye bindi. Yaşanan zincirleme kazada aracın arka koltuğunda oturan Müjde’nin omuriliği zedelendi ve artık yürüyemeyeceği teşhisi kondu. Hollanda’da oyunculuk ve bir gazetede yazarlık yapan Müjde, İstanbul’da yaklaşık 1 yıl süren tedavinin ardından Hollanda’ya döndü ve kendisini tekerlekli sandalyeye mahkûm eden araç sürücüsü hakkında hukuk mücadelesi başlattı.Sanığın cezası ertelendiEhliyetini kazadan bir hafta önce alan sürücü H.S., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme sanığı 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Müjde dışındaki diğer mağdurlar, şikâyetlerinden vazgeçince Yargıtay yerel mahkemenin kararını, cezanın alt sınırından verildiği için bozdu. Yeniden yapılan yargılamada 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırılan sanığın cezası ertelendi. Davanın temyiz süreci de hâlâ sürüyor.

 

Müjde ayrıca kazaya neden olan sürücü ile içinde bulunduğu taksinin sürücüsü ve sahibi hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı. Sigorta şirketini de dava eden Müjde, kazadan 3 yıl sonra maluliyetinin tespiti için Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. Müjde’ye ATK, 2 yıl sonra 6 Ağustos 2012’de “Meslekte kazanma gücünü yüzde 100 oranında kaybetmiştir” raporu verdi. Ancak davalılar rapora itiraz edince mahkeme Müjde’yi bu kez de Adli Tıp Genel Kurulu’na sevk etti. Müjde, iki yıldır buradan bir rapor çıkmasını bekliyor.Hollanda’da olsa çözülmüştü’Kaza Hollanda’da olsaydı şimdiye kadar hukuki sürecin çoktan sona ereceğini ve mağduriyetinin giderileceğini anlatan Müjde, şunları söyledi:

 

“Yüzde yüzden yüzde sıfıra düştüm. Bir kuruş para kazanamıyorum. Defalarca muayene için Türkiye’ye gelip gittim. Felç olduğumun ve ekmek kapımı kaybettiğimin ortaya çıkmasını istiyorum. Bir oyuncunun ayaklarına, vücuduna ihtiyacı var. Mücadelem, benim işime yaramasa bile binlerce insanın işine yarasın istiyorum.”

 

Adli Tıp Raporu’nu hazırlayan kişinin kendisine “Yüzde yüz felçsiniz. Bir tazminat davası olursa bilin ki ne talep ederseniz edin bu kabul edilecektir” dediğini aktaran Müjde, “Ama Türkiye’de bu ne mümkün. Avrupa’da olsaydım birkaç milyon Euro tazminat almam gerekiyordu ama Türkiye’de böyle değil” dedi.

 

Müjde’nin hukuki sürecini yürüten Avukat Selahattin Aydın ise “Aslında Hollanda ile Türkiye hukuku hemen hemen aynı. Yalnızca oradaki insanların sorumluluk anlayışı ve duyarlılığı yüksek. Davamızda sigortanın poliçesinde 60 bin lira yazmakta. Yani sigorta bunu bize ödemek zorunda” dedi.Berkelbike ile Avrupa turuFunda Müjde, 3 tekerlekli engelli bisikletiyle(berkelbike) Amsterdam’da başladığı Avrupa turunu 88 gün sonra geçen Pazar günü İstanbul’da sonlandırmıştı. Yüzlerce bisikletli tarafından karşılanan Müjde onuruna Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda da resepsiyon verilmişti. Başkonsolos Robert Schuddeboom, “Funda bize, hayatınızda ne olursa olsun, muhteşem şeyler yapabileceğimizi ispat etti” demişti.

 

Sayın Adalet bakanından bir cevap bekliyoruz bu dava sonuçlanmalı ve hak yerini bulmalı diyorum..Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 227

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 583

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 534

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 552

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 929

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön