Engelsiz robot geliyor!

Merhabalar, sizlere bu hafta engelliler için umut olan robotlardan bahsedeceğim. Amerika'da üretilen robotlar engellilerin hayatlarını kolaylaştırıyor. 

 

Konu ile ilgili yasadikca.com'un haberi şöyle:

 

ABD Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen bir robot, zihinsel engelliler için yeni bir öğrenme deneyiminin kapılarını aralıyor. Rehabilitasyon aracı olarak hizmet vermesi planlanan robot, zihinsel engelli çocuklara yardım etmek için kurgulandı.

 

Robotun çalışma şekli ise bir mobil platform oyununa dayanıyor. Akıllı telefon ve tabletler üzerinden oynanan Angry Birds adlı popüler oyunla birlikte işlev gören robot şu prensiple zihinsel engellilere yardım ediyor.

 

Tablet üzerinden Angry Birds oyunu ile karşılaşan zihinsel engelli kişiye oyunu nasıl oynayabileceği gösteriliyor. Oyunu oynamaya çalışan zihinsel engelli kişi eğer başarılı olursa robot seviniyor, gözlerinden ışık yanıyor ve mutlu bir şekilde dans etmeye başlıyor; eğer başarılı olamazsa üzgün bir şekilde başını sallıyor. Bunu gören zihinsel engelli kimse ise bir süre sonra oyunu öğrenmeye başlıyor. El-göz koordinasyonunda gelişme sağlanıyor.

 

Robotla daha fazla el-göz teması kuruldu

 

Robotla el-göz teması sağlanmasının da bir araştırmayla başarısı ortaya konululduğu açıklandı. Buna göre otistik bir kimse ilgili robotla, bir insane göre yüzde 40 daha fazla temas kurdu.

 

Ebeveynler için önem taşıyor

Bu proje ile hem zihinsel engelli kimselerin teknoloji sayesinde bir aktiviteyi öğrenme ve başarılı olma kabiliyeti kazanması hem de ebeveynleri için zihinsel engelli yakınlarıyla ilgilenen, onu eğlendiren bir robot söz konusu oluyor.

 

Çok yakında: Candy Crush Saga

Zihinsel engelli kişilerin gelişimine pozitif katkı sağlayacak olan projenin sonraki adımlarında robotun, Candy Crush Saga ve ZyroSky adlı oyunlarla entegre şekilde çalışması amaçlanıyor. Robotun geliştirilmesinin ardından klinik düzeyde olduğu gibi evlerde de kullanılabilmesi amaçlanıyor.

 

AMERİKA BİZLER İÇİN ROBOT ÜRERTİRKEN BİZİM ÜLKEMİZDE HALA TEKERLEKLİ SANDALYE HIRSIZLIĞI YAPILIYOR. ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ...

 

HERKESE ENGELSİZ BİR BAYRAM VE HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 387

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1671

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1934

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 864

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1086

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön