Engelsiz havaalanı sayısı 26 oldu

Merhaba, sizlere bu hafta sık sık yazılarımda yer verdiğim engellilere uygun havaalanı haberlerine bir yenisini daha ekliyorum. Bizler çok sık olmasa da hava ulaşımını kullanırız bunun için rahatımız ve güvenliğimiz çok önemli. Bu konuda Avrupa ile yarış içinde olmamız beni sevindiriyor. Konuyla ilgili Star gazetesinin haberi şöyle:

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara havalimanlarında gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Engelsiz Havalimanı Projesi" kapsamında sertifika almaya hak kazanan işletmelerin sayısı 26'ya yükseldi.

 

SHGM tarafından hayata geçirilen "Engelsiz Havalimanı Projesi" kapsamında, havalimanlarının engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor.

 

2005 yılında yürürlüğe giren Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'da söz konusu çalışmaların tamamlanması için öngörülen 7 yıllık süre, geçen yıl yapılan yeni bir düzenlemeyle 1 yıl uzatıldı.

 

Ayrıca erişilebilirlik hususundaki standartların yerine getirilip getirilmediğinin denetimi için illerde Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarıyla özürlüler ile ilgili konfederasyonların temsilcilerinden oluşan komisyon kurulması kararlaştırıldı.

 

Komisyonca, yapılacak denetim sonucunda eksiklikleri bulunan tüm kurum kuruluşlara eksikliklerin giderilmesi için 2 yılı geçmemek üzere ek süre verilebiliyor.

 

Edindiği bilgiye göre, engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara havalimanlarında gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Engelsiz Havalimanı Projesi" kapsamında sertifika almaya hak kazanan işletmelerin sayısı 26'ya yükseldi.

 

SHGM tarafından projede belirtilen gereklilikleri yerine getiren DHMİ Genel Müdürlüğüne, Bursa Yenişehir, Kahramanmaraş ve Erzurum havalimanları için Engelsiz Havalimanı Kuruluşu sertifikası verildi. Böylece belge alan "Engelsiz Havalimanı" sayısı 17'ye yükseldi.

 

Proje kapsamında proje gereksinimlerini tamamlayan Antalya, İstanbul Atatürk, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa, Gaziantep, Muğla Dalaman, Erzincan, Kocaeli Cengiz Topel, Çanakkale, Isparta Süleyman Demirel, Tekirdağ/Çorlu, Malatya, Sivas Nuri Demirağ ve Zafer Havalimanı da "Engelsiz Havalimanı Kuruluşu" belgelerini almaya hak kazanmıştı.

 

SHGM'ye başvuruda bulunulan diğer havalimanlarıyla ilgili inceleme ve değerlendirme çalışmaları da tüm hızıyla sürdürülüyor.

 

Havalimanı ve terminal işletmecilerinin yanı sıra havayolu şirketleri ve yer hizmeti kuruluşlarının da dahil olduğu projenin yer hizmetleri alanında başvuruda bulunan TGS Yer Hizmetleri AŞ ise Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Adana, Esenboğa, Atatürk ve Antalya havalimanlarında yer hizmetleri alanında engelsiz hizmet sunuyor.


HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 38

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 557

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1931

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2141

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 954

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön