Engelliler için TV istiyoruz!

Merhaba, sizlere bu hafta çok önemli bir konu hakkında bilgi vereceğim. Engelliler için görsel basında sorunlarımızı anlatabilmeniz için birçok fırsat verildi ancak yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda devlet adına Sayın Bülent Arınç açıklamalarda bulundu. yasadikca.com’un haberi şöyle:

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT'de, dizi çalışmalarında engellilerin sorunlarına zaman zaman yer verileceğini, haber bültenlerinde engellilerle ilgili etkinliklere ilişkin yayınların artırılacağını söyledi.

 

Arınç, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin yazılı soru önergesini, TRT Genel Müdürlüğü'nün bilgi notu üzerinden yanıtladı.

 

Bülent Arınç, TRT kanallarının yüzde 50'sinde, engelli vatandaşlara yönelik yayınlara yer verildiğini belirtti. Arınç, TRT'de yayınlanan "Seksenler" ve "Avrupa Avrupa" dizilerinin ayrıca TRT web sayfası üzerinden görme ve işitme engelliler için yeniden yapılandırıldığını ve betimlemeli şekilde yayın yapıldığını kaydetti.

 

TRT Çocuk kanalında her hafta özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarından seçilen üç özel çocuğun aldıkları eğitimin faydalarının bir çocuk programı eşliğinde yayınlandığını belirten Arınç, cevap yazısında, "Bunun yanında engelli ve engelsiz çocukları bir araya getiren, farklılıklarını anlamaya katkı sağlayan 'Hayata Açılan Pencereler' ile 'Ve Çocuk' adlı programlar yayınlanmaktadır. 'Paytak'tan Öyküler' adlı programda işaret dili kullanılarak hazırlanan kısa öykülerle, çocuklara her bölümde farklı kelimelerin ve kavramların öğretilmesi amaçlanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

 

Arınç, şunları kaydetti:

 

"TRT Arapça kanalında 'Elvan-ı Seba' programında, engellilere yönelik uzman konuklar eşliğinde yayın yapılmakta.

 

TRT Türk kanalında 'Merhaba Yeni Gün' programında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın engellilere yönelik hizmetleri anlatılmakta, seyircilerden gelen, engellilerle ilgili sorulara yanıt verilmekte.

 

TRT Spor kanalında, 'Engelsiz Spor', 'Ampute Futbol', 'Ampute Futbol Ligi Özetleri' engelli vatandaşlarımız tarafından ilgiyle izlenmekte.

 

TRT Okul kanalında, engellilerin başarı öykülerinin yayınlandığı 'İnci Taneleri' programı yayınlanmakta, 'Günlük Rehber' adlı kuşak programında işaret dili kullanılmakta, 'Büyük Düşün' adlı program Türkçe altyazı ile sunulmaktadır."

 

Bülent Arınç, söz konusu programlar dışında, önümüzdeki süreçte engelliler için hazırlanan kamu spotlarının yayınlanacağını, engelli sporcuların hayat hikayelerine ilişkin programlar hazırlanacağını bildirdi.

 

Arınç, dizi çalışmalarında, engellilerin sorunlarına zaman zaman yer verileceğini, haber bültenlerinde engellilerle ilgili etkinliklere ilişkin yayınların artırılacağını belirtti.

 

Paralimpik Oyunları ve İşitme Engelliler Olimpiyatları gibi organizasyonların canlı ve özet yayınlarının verilmesinin planlandığını kaydeden Arınç, böylece engellilere yönelik programların genel yayın içindeki oranının da artacağını ifade etti.

 

Arınç ayrıca, TRT Haber İşitme Engelliler Haber Bülteni'nde 21 Haziran 2011 tarihinden itibaren 318 işitme engelliler haber bülteni yayınlandığını, söz konusu bültenin internet sitesindeki okunma adedinin 112 bin 717 olduğunu belirtti.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR YIL VE HAFTA DİLİYORUM..

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 113

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 477

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 445

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 518

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 859

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön