Engelli Kamu Personeli Sınavı

Merhabalar, bu hafta Engelli Kamu Personeli Sınavı ile ilgili bir duyuruyu ele alacağım... Bilindiği gibi son yıllarda devletimizin yaptığı düzenleme ile her işyerinde belirli sayıda engellinin çalıştırma zorunluluğu getirildi. Kimi yerlerde bu daha uygulanma aşamasında. Büyük sıkıntılar yaşansa da çoğunluk bu yasaya uyuyoyor. Ancak bu işyerlerinde çalışmak için belirli bir sınavdan geçmek zorunda bırakılıyor engelliler.

 

Bence bu yöntem pek yararlı olamıyor. Sınav sisteminden tutun da atamalara kadar bir sürü zorlukla karşılaşabiliyoruz. Bunun daha sistematik bir yöntemle hallolması gerektiği kanısındayım.

 

Konu ile ilgili Habertürk’ün haberi şöyle ; Engelli personel ataması yapılabilmesini sağlamak amacıyla yeniden değerlendirilen 2014 Engelli KPSS,  27 Nisan 2014 tarihinde yapılacak. 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2014-EKPSS) hakkında güncel bilgi için adaylar ÖSYM internet adresi (http://www.osym.gov.tr/) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresini (http://www.eyh.gov.tr/) takip edebilecek.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı hakkında yazılı açıklama yaptı. 

Bakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ÖSYM tarafından 2014 yılı için kamu kurum ve kuruluşlarına daha fazla sayıda engelli personel ataması yapılabilmesini sağlamak amacıyla yeniden değerlendirilen 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (2014-EKPSS) 27 Nisan 2014 tarihinde yapılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

 

"Dünyanın ve Türkiye'nin ülke genelinde yapılan ilk engelli memur seçme sınavı 29 Nisan 2012 tarihinde 81 il merkezinde, 968 sınav binasında ve 12 bin 128 sınav salonunda başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti. Engelli memur adaylarının merkezi bir sınavla, objektif kriterlere göre kamudaki istihdamı için hazırlanan bu ilk sınavın yürütülmesinde toplam 41 bin 756 personel görev aldı. Sınava, özür durumu yüzde 40 ve üzerinde olan; ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde mezun veya mezun olabilecek durumdaki toplam 60 bin 375 aday başvurdu."

Yöntemi, felsefesi ve sonuçları itibarıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan sınavın, soruların hazırlanmasından sınav süresinin belirlenmesine kadar adayların özür gruplarını dikkate alınarak yapıldığı belirtilen açıklamada, sınav salonlarının ulaşılabilir tarzda dizaynına kadar sınavın her aşamasında adayların durumuna özel tedbirler alınarak gerçekleştirildiği vurgulandı.

 

11 BİN 180 ENGELLİ MEMUR OLDU

İlk engelli memur seçme sınavı sonrasında yapılan 2012 yılındaki ilk yerleştirmelerde 5 bin 264 ve 2013 yılında da 5 bin 92 engelli adayın memur olarak göreve başladığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Sınav sonucu ile böylece yaklaşık 1 senelik süre içerisinde 11 bin 180 aday engelli memur olarak yerleştirilmeye hak kazandı. 

2012 yılında yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ismi; engellilerin her alanda önlerindeki engel ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve bu bakış açısının yayılması için 2013 yılında yapılan yasa değişiklikleri ile kanun ve diğer mevzuattaki 'özürlü', 'sakat', 'çürük' gibi ayrımcı ifadelerin kaldırılması sonrasında, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) olarak değiştirildi. 

 

ÖSYM tarafından daha öncesinde 31 Ağustos 2014 tarihinde yapılacağı duyurulan 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (2014-EKPSS) uygulanma tarihi, 2014 yılında sınava katılacak adaylara, 2014 yılı için kamu kurum ve kuruluşlarına daha fazla sayıda engelli personel ataması yapılabilmesini sağlamak amacıyla yeniden ele alındı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ÖSYM tarafından yeniden değerlendirilen sınavın 27 Nisan 2014 tarihinde yapılmasına karar verildi.

ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanan '2014 Sınav Takvimi' de bu doğrultuda yeniden düzenlendi. 

2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2014-EKPSS) hakkında güncel bilgi için adaylar; ÖSYM İnternet Adresi (http://www.osym.gov.tr/) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İnternet Adresi'ni (http://www.eyh.gov.tr/) takip edebilirler."

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 31

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 551

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1912

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2140

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 952

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön