Engelsiz tatil…

Merhaba sizlere bu hafta yaz aylarında herkesin tatile gittiği şu günlerde engelliler için hazırlanmış bir tatil köyünden bahsedeceğim.

 

Bursa’da kurulan engelli tatil köyünün mutlaka gidip görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde iyi bir dinlenme fırsatını değerlendirmek gerekir. Konuyla ilgili yasadikca.com’un haberi şöyle ; Kumyaka Sosyal Tesisleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Bina kimsesizlerin tatil yapabileceği 5 yıldızlı bir tesise dönüştürülecek.

 

Mülkiyeti İl Özel İdaresi’nde bulunan defalarca ihaleye çıkarılmasına rağmen satışı yılan hikâyesine dönen tesis, BEBKA ve Valilik desteği ile yürütülecek olan projeyle ayağa kaldırılacak. Tesisten toplumun dezavantajlı kesimleri yararlanacak.

 

BEBKA’dan onay gelirse, Valiliğin de desteği ile proje tamamlandığında, havuzu, sosyal donatı alanları ile Türkiye'ye örnek olacak bir tesis kazandırılmış olacak. Vali Şahabettin Harput, projeyi önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyuracak. Yıllardır atıl vaziyette bulunan İl Özel İdare'ye ait Kumyaka Sosyal Tesisi hayat buluyor. 

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne tahsis edilen bina, yaşlı, engelli ve kimsesizlerin tatil yapabileceği 5 yıldızlı bir tesise dönüştürülecek. Mülkiyeti İl Özel İdare de bulunan defalarca ihaleye çıkarılmasına rağmen satışı yılan hikâyesine dönen Kumyaka Sosyal Tesisleri, 20 yıllığına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Bu gelişme üzerine harekete geçen Müdürlük, tesisin yaşlı, engelli ve kimsesizlerin gönüllerince tatil yapabileceği bir yapıya çevirmek için kolları sıvadı.

 

Merkeze ve Gürsu’ya… 

Rehabilitasyon merkezlerinden birisinin şehir merkezinde  kurulması planlanırken, diğeri için ise Gürsu adres gösterildi. Gürsu'da yaklaşık 10 dönümlük bir araziye kurulması hedeflenen merkez, Belediye Meclisi'nde planlandı. Özellikle Alzheimer ve Demans hastaları düşünülerek tasarlanan rehabilitasyon merkezleri için arazi çalışmaları tamamlandığında Bursa, iki modern rehabilitasyon merkezine kavuşmuş olacak.

 

Harput açıklayacak… 

Dezavantajlı gruplara hizmet verecek ve 5 yıldızlı otel konforunda planlanan tesisin yapımı için, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)'ya proje sunularak destek istenecek. Valiliğin de desteği ile yürütülen proje tamamlandığında Bursa'ya, havuzu, sosyal donatı alanları ile Türkiye'ye örnek olacak bir tesis kazandırılmış olacak. Kurumalar arasındaki yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından kısa sürede bitirilmesi hedeflenen projeyle yakından ilgilenen Vali Şahabettin Harput, projenin detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacak.

 

İki yeni tesis… 

Öte yandan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü projeleri arasında iki rehabilitasyon merkezi de bulunuyor. Bursa'da 316 yatak kapasitesiyle hizmet veren Ali Osman Sönmez Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin 178'i rehabilitasyon yatağı olarak kullanılıyor. Yaşlılara yönelik 100'er yatak kapasiteli olarak yapılacak rehabilitasyon merkezleri için arazi araştırmalarına da başlandı..

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 321

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1554

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1806

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 831

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1064

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön