Sakat değil engelli!

Merhabalar sizlere bu hafta toplumumuzun engelliye bakış açısını değiştirmeye zorlayan çok yararlı bir kanundan bahsedeceğim…

 

Yıllardır müfredatlarda ve çeşitli toplumsal kurum kuruluşlarda “sakat; çürük iş görmez vs..” gibi tabirler kullanılarak engellileri küçük düşürücü olaylarla çokça karşılaştık.

 

Bu konuda ben de açıkça bu yakışık almayan sözlere maruz kalmaktan çok rahatsızlık duydum.

 

Şimdi Aile ve Sosyal işlerden sorumlu bakan Fatma Şahin yeni bir kanun tasarısı yayınlayarak “sakat ve çürük” tanımlarını kaldırarak sadece “ENGELLİ” ibaresini tüm kamuya açık alanlarda kullanılmak üzere meclise getirdi.

 

Çok geç olsa da bu olay oldukça önemli bir gelişme olarak görüyorum. Konu ile ilgili detaylı haber şöyle; Kanuni sürenin dolmasının ardından ulaşılabilirlikte kurallara uymayanlara verilecek cezalara ilişkin Şahin, Özürlüler Kanunu kapsamında ulaşılabilirlik için verilen sürenin gelecek yılın Temmuz ayında tamamlanacağını söyledi.Bakanlığın yanı sıra illerde izleme ve değerlendirme komisyonlarının oluşturulacağını ifade eden Şahin, bu komisyonlarda ilgili bakanlık ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akademisyenlerin de görev alacağını belirtti.Yerel yönetimlerin altyapıyı, kaldırımları, toplu taşıma araçlarını, kapalı alanları düzenlemeleri için 7 aylarının kaldığını vurgulayan Şahin, ''Bunu yapanla yapmayanların ayırt edildiği, izlendiği ve sonuçlandığı bir sisteme geçiyoruz'' diye konuştu.Bakan Şahin, verilecek cezalara ilişkin ise şunları söyledi:
''Özel sektörde her seferde bin-5 bin lira arasında yılda 25 bin liraya kadar, kamuda ise her seferde 5 bin-25 bine liraya kadar yılda 500 bin liraya kadar ceza verilebilecek. Yaptırım bakımından ve kamunun yükümlülüğü bakımından çok önemli olduğu görülüyor. Herkes bu cezaları almamak için hızlı davranmalı.''


Bir gazetecinin çöp kamyonunun çarpması sonucu akülü aracında yaşamını yitiren Nevzat Özyavuzer'in ailesine taziye ziyaretine gittiği hatırlatarak, ''Bununla ilgili belediyenin mi yoksa belediye çalışanının mı cezalandırılması gerekiyor'' sorusu üzerine Bakan Şahin, olayın hukuki boyutunun devam ettiğini vurguladı.


Aileye yaptığı taziye ziyaretiyle onların acısını paylaşmaya çalıştığını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

Yaşanan olay ulaşılabilirliğin ne kadar önemli bir konu olduğunu bir kez daha gösterdi. Bizim için bir sembol oldu. İnsanlarımızın vicdani değerleri çok önemli.

 

Nevzat'ın tekerlekli sandalyedeki fotoğrafına, duruşuna ve çaresizliğine bakıp gereğini yapmayanların her yönden borçlu olduğunu düşünüyorum.Engellilere yönelik farklı tanımlamalar:

Yasalardaki ''sakat'' ve ''özürlü'' ile askerlikteki ''çürük'' ifadelerinin kaldırılmasına yönelik çalışmalara ilişkin soru üzerine Şahin, engellilerle sorunlarının çözümüne yönelik birçok çalıştay düzenlediklerini hatırlattı.


Çalıştaylarda engellilerin kendilerine yönelik, ''sakat'', ''çürük'' gibi farklı tanımlamalardan duydukları rahatsızlıkları dile getirdiğini anlatan Bakan Şahin, şunları söyledi:

''Bu tür farklı tanımlamalar onları ikincilleştiriyor. Toplumdaki bakış açısı, bunun davranışa dönüştürülmesi tanımla doğrudan ilgili. Bu dünyada da böyle. Uluslararası toplumda da hukukta da engellilerle ilgili “sakat”, “çürük” gibi tanımlamaların hepsi kaldırılıyor. 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne yetiştirilmek üzere bütün çalışmamızı tamamladık.

 

Önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetiştirilecek şekilde hukuki bakımdan bütün mevzuatları taradık. Denizciler Kanunu'nda da bir ifade varsa bunun nasıl düzeltileceğini hazırladık. Askerlik Kanunu'nda raporlamada, “çürük raporu” ndan bahsediliyor. O “askere gitmeme gerekçesi” olarak değiştirilecek şekilde bir tanımlamaya gidiyoruz. İlk olarak söylemde ikincilleştirmenin, onları küçültmenin doğru olmadığını, bu tanımlamalarla her şeyin başladığını düşünüyoruz. Arkasından da 2005'te çıkardığımız yasada uygulamalarda yaşanan sorunları yeniden çalışıyoruz.

 

Bu işin başı. “Sakat”ı, “çürüğü” değiştirip “engelli” yapıyoruz.

 

Ama tek tanımla değil. Eğitimde sağlıkta istihdamda ilgili bütün mevzuatlarda yeni hedefimize göre de yasayı da çalışıyoruz. Muhtemelen bir ay içinde bunu da bitip Bakanlar Kurulu'na göndereceğiz’’ dedi

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 122

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 490

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 457

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 521

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 867

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön