Engelsiz atama istiyoruz!

 Merhaba sizlere bu hafta engelli memur sınavındaki adaletsizliği anlatacağım. Biliyorsunuz ki devletimiz engellilere yönelik kadrolarda büyük bir değişikliğe gitti. Engelli vatandaşlarımıza iş imkânı sağlamak için bir sınav gerçekleştirdi. Ancak bu sınavın getirdiği sonuçların puana göre aynı paralelde olmadığı konusunda tanıdığım çok sayıda engelli arkadaşım şikâyetçi…

 

Konuyla ilgili haber medyada şöyle yer buldu; Başbakanın ‘kamu kuruluşlarındaki engelli kadroları tamamen dolacak’ demesinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na ne kadar yazı yazdıysa da hiçbir sonuç alamadı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in engelli öğretmenlerin sorun yarattıkları ve uyum sorunu yaşadıkları için kendi kurumunda yer almasından kaçındığı iddia edildi.

 

2 yıldır engelli öğretmen atanmıyor!

En son Nimet Baş döneminde bin kadar engelli öğretmen kadrosu açıklayan MEB, Ömer Dinçer’in göreve gelmesinden sonra hiçbir engelli öğretmenin atamasını yapmadı. Milli Eğitim Bakanlığı atama yönetmeliğinin sekizinci bölümü, 55. maddesinde bedensel engelli öğretmenlerin atamalarıyla ilgili tüm açıklamalar yapılmışken Milli Eğitim Bakanlığı’nın takındığı tavrın nedeni merak ediliyor.

 

Fatma Şahin ve ekibi Ömer Dinçer mağduru oldu.

Engellilerin ataması için kolları sıvayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin devlette 30 bine yakın engelli boş kadrosu olmasına karşın atamaları bir türlü gerçekleştiremiyor. Engellilerin uyum sorununu öne süren birçok kamu kurumu boş kadroları Devlet Personel Daire Başkanlığı ile paylaşmıyor.

 

Aile Bakanlığı cevap alamıyor!

6 Eylül tarihinde 8 kişilik bir heyetle önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giden engelli öğretmen temsilcileri sıkıntılarını Yaşlı ve Özürlü Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi’ye anlattı. Konuyla yakından ilgilendiklerini belirten Çiftçi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavrından yakınarak yazdıkları yazılara cevap alamamaktan yakındı.

 

Ağustos ayında ataması yapılan yaklaşık 5 bin engelliden sonra ek atamalar için Aylin Çiftçi çalışmaların başladığını da belirtti. Diyanet kadrolarının düz memurluğa döndürüleceğini söyleyen Çiftçi, kadro belirleme çalışmalarının start aldığını vurgulayarak, ilk atamada yaşanan hataların tekrarlanmayacağının garantisini verdi.

 

MEB’e giden öğretmenlere yakışıksız tavır

Aylin Çiftçi ile görüşen heyetin ikinci durağı ise Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Ömer Dinçer’in kurmayları ile görüşen engelli öğretmenler beklemedikleri yanıtlarla karşılaştı. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Özel Kalemi Hikmet Orman’la görüşen engelli öğretmen adayları kibarca reddedildi. Önceki dönem bakanlık koltuğunda oturan Nimet Baş’ın atadığı bin kadar engelli öğretmenin uyum sorunu yaşadığını söyleyen Orman, okulların fiziki olarak engelli öğretmenler için hazır duruma gelmeden atamaların yapılamayacağını söyledi.

 

Türkiye’de 100 engeli öğretmen için okul yok! Ya engelli 100 öğrenci için okul var mı?

 Ankara’ya giden heyetin üyeleri ise sayılarının yaklaşık 100 kadar olduğunu belirterek koca Türkiye’de 100 tane engelliler için uygun okulun olup olmadığını merak ettiklerini söyledi. 66 aylıklara fiziki şart yetersiz çalışıyoruz diyen, engelli öğretmenleri fiziki şartlar müsait değil diyerek kibarca atamalarını yapmayan Ömer Dinçer ve ekibinin açıklama yapması bekleniyor. Ayrıca 100 öğretmen için fiziki şartları uygun okul bulamayan MEB’in 100 engelli öğrenci için nasıl okul bulduğu merak konusu oldu!

 

Başbakana engelli istemeyen kurumlar şikâyet edilecek!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanında kamudaki engelli kadrolarının dolmasını isteyen Başbakan Erdoğan’a rağmen kadro açıklamayan kamu kuruluşları son olarak Başbakan’a şikâyet edilecek.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, Devlet Personel Dairesi Başkanlığı’na engelli memur bilgilendirmesi yapmayan kurumları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bizzat söylemek için randevu alacağı öğrenildi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1506

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7265

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 185

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6081

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2856

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön