Engelsiz iş imkânı…

Merhaba bu haftaki konumuz Özürle Memur Seçme Sınav (ÖMSS) sonuçları olacak. Bildiğiniz gibi engellilere sunulan iş imkânı ile ilgili bir sınav düzenlendi. Bu sınavla birçok engelli arkadaşımız işe başlayarak hayatlarında yeni bir döneme girecekler.

 

Arkadaşlarımız bu sınav sonuçlarına göre engelli kadrolarına yerleştirilecek. Konu ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; “Kamuda ne kadar yüzde 3’e tekabül eden engelli ihtiyacı varsa, bundan sonra bu engelli yerleştirmeyle ilgili kamuda bu tespiti yaptıktan sonra res’en (resmen) bu imkânları başlatacağız. Yani bizim talimatımızla inşallah bu adımı atmak suretiyle belli bir periyotta bu kadrolar dolana kadar engelli kardeşlerim kamuda yerlerini almış olacak."

İşsizlik sorununu makul seviyelere çekmek için çalışmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, atamayla eğitim arasındaki ilişkiye de dikkati çekti. İlan edilen 7 bin 746 kişilik kadro için Türkiye genelinde 128 bin 330 başvuru yapıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bugün gerçekleştireceğimiz kura çekimleriyle görev yerleri belli olacak 7 bin 746 engelli kardeşimi şimdiden tebrik ediyorum. Bu kardeşlerime yeni işlerinde ve yeni hayatlarında başarılar diliyorum. Bugün kura çekiminde bir yere yerleşemeyecek kardeşlerimin karamsar olmamalarını ve üzüntüye kapılmamalarını özellikle rica ediyorum. Zira bu istihdam süreci devam edecek.

 

Bir müjde olarak kamuda ne kadar yüzde 3’e tekabül eden engelli ihtiyacı varsa, bundan sonra kamuda bu tespitleri yaptıktan sonra bu imtihanları başlatacağız. Yani Başbakan olarak bizim talimatımızla, belli bir periyotta buralar dolana kadar engelli kardeşlerim kamuda yerlerini alacak. Bu yüzde 3’ten taviz vermeyeceğiz.”

 

Başbakan Erdoğan, ilan edilen kadronun 16 katı kadar başvurunun söz konusu olduğunu belirterek, bu kadrolara başvuran yaklaşık her iki lisans mezunundan birinin, her 5 ön lisans mezunundan birinin istihdam edilebileceğini söyledi.

 

Başbakan Erdoğan ilkokul, ortaokul ve lise mezunları arasında çok büyük bir yığılma olduğunu gördüklerini ifade ederek, lise mezunu her 16 kişiden birinin ancak istihdam edileceğini söyledi. Ayrıca Erdoğan ilk ve ortaokul mezunları arasından ancak 66 kişiden birinin istihdam edileceğini açıklayarak, bu tablo üzerinde dikkatle durup düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

 

Dilerim bütün başvuru yapan engelli arkadaşlarım gerekli ve istedikleri bölümlere iş sahibi olurlar...

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 97

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2883

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6912

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4275

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6058

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön