2. Barikat Film Festivali

 

Merhabalar bu haftaki konumuz engelliler için bu yıl ikincisi düzenlenen Barikat Film Festivali. Festivale diğer ülke temsilcilikleri de çok büyük destek verdiler. Önce 3 Aralık'ta Galatasaray Üniversitesi'nden Taksim'e kadar yürüyüş düzenlendi daha sonra ise 3 gün boyunca engelliler için hazırlanan filmler gösterildi. Ben de bu festivalde jüri üyesi olarak yer aldım. Filmlerde engelli insanların hayatları; yaşadığı zorluklar ve bu zorluklardan doğan başarı hikayeleri anlatıldı. İzlerken bir kez daha engellilere biraz şans verilirse neler yapabilir ya da zorluklara rağmen hayata nasıl tutunabiliri görmek gerçekten çok büyük mutluluk, ben de o zorluklardan geçtiğim için filmleri çok daha etkilenerek izledim.

 

Bu filmlerden en çok beni etkileyeni anlatmak istiyorum. İzlerken kendimi izlemiş gibi oldum. Filmin kahramanı zihinsel engelli Sevinç; Sevinç Bulgaristan göçmeni ailenin iki kızından birisi küçük yaşlarda havale geçirerek beynindeki hücreleri hasar görmüş ve hayatına bir bakıma yenik başlamış. Ailesi yılmayarak Sevinç'i kendi imkanlarıyla eğitimini ve fizik tedavisini sağlayarak başarılı bir birey olarak yaşamına devam ederken eğitim gördüğü yerden zihinsel olimpiyatlara katılma teklifi gelmiş. Bunu Sevinç şaşkınlık ve mutlulukla karşılamış ve kabul etmiş. 2010 yılında Polonya’da düzenlenen paralimpik oyunlarında uzun atlama ve daha birçok dalda Türkiye rekorları kırarak altın madalyaları ülkemize kazandırmış olmanın gururuyla şu anki hayatına devam ediyor. Ayrıca çok önemli dostluklar kazanmış Sevinç, bence önemli olan bu sosyal topluma karışmanın mutluluğu hiçbir şeye değişilmez. İşte bu ve buna benzer filmlerin gösterildiği festival kapanış kokteyliyle sona erdi festival. Ve devamı için çok büyük yatırımlar olması gerekiyor. Umarım gelecek yıl daha iyi bir katılımcı sayısıyla gerçekten sanatın gücüyle neler yapılacağını gösterebiliriz. Sevgiler…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1436

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7262

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 182

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6075

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2844

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön