Dünya Engelliler Günü

 

 

Dünya nüfusunun yarısından fazlası çeşitli sağlık sorunlarından dolayı engelli olarak yaşamakta. Engelli olmak aslında derecesine ve türüne bakılmaksızın hayatımızda çok önemli bir sorun. Engellinin en büyük ihtiyacı birçoğumuza göre sorunlarımızı anlamak ve onun üzerinde çalışıp en aza indirgemek; bunu yaptığımız zaman engellerin çoğunu aşmış olarak hayatlarımıza daha iyi devam etme şansımız olacaktır.

 

Ülkemizde engellilere bakış açısı yıllar geçtikçe eğitim ve sosyal paylaşımlar arttıkça giderek bilinçleniyor. Ancak yeterli düzeyde olduğunu düşünmüyorum. İlerleyen zamanlarda devletimizin çıkaracağı yasalarla beraber avrupadaki engelli yaşam standartlara ulaşması gerekiyor. Engellilerin en büyük sorunlarından birisi de sosyal topluma adaptasyon sorunu yaşıyorlar çoğu engelli “Neden ben engelliyim?” diyerek kendilerine isyan edip aileleride bu isyana katıp yaşamlarını daha da zorlaştırıyorlar. Burada hem engelliye hem de topluma büyük iş düşüyor benim düşüncem her engellinin en az bir gönüllü arkadaşı olmalı böylece topluma adaptasyonu gelişir ve az önce bahsettiğim düşünceden kurtulabilir; bu hayatta var olduğumuzu çok daha iyi uyum sağlayacağız..

 

Engellilerin karşılaştığı zorluklardan biri de eğitim ve iş bulma konusunda çok sıkıntı yaşadıklarını üzüntüyle izliyorum. İşveren belirli bir oranda engelli çalışma hakkı olmasına rağmen bunu çeşitli yollarla ENGELLEYEREK engelliyi yok saymalarını şiddetle kınıyorum. Yasalar çerçevesinde engelli haklarının tam anlamıyla uygulanmasıyla daha iyi şartlar oluşacağını düşünüyorum.

 

3 Aralık dünyada dünya engelliler günü olarak kutlanıyor. Ama sadece 3 Aralık günü değil her zaman engelliler hatırlanmalı diye düşünüyorum. Herkese mutlu günler…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 417

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1714

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1976

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 894

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1093

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön