95. günde yeni Türkiye’den insan manzaraları

Oh, ne güzel! Okullar da kapandı. Çocukların LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) derdi de bitti. Önümüz artık bayram. Memlekete mi gideriz, şöyle güneylere mi kaçarız, tatlı tatlı düşünme zamanı. Ama havalar da şöyle bir açmadı ki kardeşim. Neyse, vaktimiz var daha. O zamana kadar yaz gelir, sular ısınır, kavun karpuz olgunlaşır, biz de hamakta ya da şezlongda upuzun yatarız.

 

Arabaya da bir bakım yapmak lazım. Uzun yola çıkacağız. Lastikleri bir kontrol etmeli. Hava yoksa basmalı. Klimayı da bir elden geçirmeli. Çok yakıyor belki ama o kadar konforumuz da olsun canım.

 

Oruç mu? Hâlâ tutuyoruz hamd olsun. Ama benim arada midemi şey yapıyor. Bırakıveriyorum. E günler uzun olunca… Hurma fiyatları da çok artmış bu sene. Haberler öyle diyor. Hele pastırmanın kilosu el yakıyormuş. Çok şükür alım gücümüz var da birkaç parçasıyla ramazan sofralarında nefsimizi körletiyoruz.

 

Kim? Nuriye Gülmen ve Semih Özakça mı? Onlar da mı bütün ramazan ağızlarına bir şey koymamışlar? Ne? 95 gündür mü? Açlık grevi miymiş? Ben de sandım ki kefaret orucu falan…

 

Yalnız ben içinde grev kelimesi geçen şeyleri pek sevmiyorum. Hepimiz emekçiyiz canım. Ne yani, biz sokaktan mı topluyoruz parayı. Devletimiz onları karga tulumba içeri aldıysa bir bildiği vardır muhakkak. Darbeci olabilirler, FETÖ’cü olabilirler, devrimci de olabilirler. Biz de devrimciydik zamanında. Ben mesela, Çav Bella’yı hâlâ ezberden söyleyebilirim.

 

Şimdi bak, emek başka şey. Sana ekmeğini verene susacaksın. Haklı da olsan ses etmeyeceksin. Bir gün patronun muhakkak seni takdir edecektir. Şimdi bu direnme, direniş lafları falan pek bir moda oldu. Yok hak aramakmış da, yok adaletmiş de, yok özgürlükmüş de bilmem ne. Koyuverirler kapının önüne. Bir sen misin ekmek derdinde olan. Yerine koyacak adam mı bulamayacaklar. Sokaklar işsiz kaynıyor.

 

Yok yok, korktukları için tutuklamamışlardır onları. Koskoca devlet işinden ettiği iki memurundan mı korkacak. Ha bunlar o Yüksel Caddesi’nde eylem yapanlar mı? O kadar zaman geçmiş ki üstünden, unutmuşum. Medya da pek bahsetmiyor demek ki. Ciddiye alınacak bir şey olsa bir yazan çizen bulunurdu mutlaka.

 

İçerde de mi devam ediyorlarmış greve? E pes vallahi! Bu kadar direnecek ne var canım. Ben şurada bir gün oruç tutmaya dayanamıyorum bazı günler. Bunlar 95 gündür… Yiyiversinler bir şeyler, olsun bitsin. Nasıl olsa Allah’a karşı değil sorumlulukları. Belki de yiyorlardır, olamaz mı?

 

Ölüyorlar mı? Ama deme öyle şeyler. Bak tam tatil üstü. Üzülüyorum vallahi. Hem çocuklarım var benim. Bakalım hangi üniversiteye girecekler. Açık konuşayım, tek derdim onların namuslu, dürüst, ahlâklı birer insan olmaları. Kimseye eyvallah etmesinler. Haklarını sonuna kadar savunsunlar. Şimdi nerede onları böyle yetiştirecek değerli öğretmenler.

 

Deme deme. Ölmezler. Bak vallahi çok üzülüyorum. Neyse. Var mı şöyle güneyde bildiğin güzel bir otel?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...
  Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...

  Süresi : 05:20 İzlenme : 3328

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1830

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2524

 • Evde maske yapımı
  Evde maske yapımı

  Süresi : 00:58 İzlenme : 1482

 • Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi
  Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

  Süresi : 04:32 İzlenme : 30636

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön