Hocam Allah’la kul arasına tramvay girer mi?

Geçtiğimiz hafta Yeni Türkiye’miz iki farklı hoşgörü örneğine sahne oldu. Olay, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, tramvay hattı üzerinde meydana geldi. Allah’la kul arasına tramvay bile giremez diye düşünen Göksel Duran isimli bir vatandaş, rayların üzerine secdeye durdu. Değil mi ki dünya bir mescitti, öyleyse rayların arasında, otoban ortasında ya da jet pistinde de pekâlâ namaz kılınabilirdi. Olsundu, o amel defterine sevap üzerine sevap eklerken iftar vakti evine, ailesine, çocuğuna, belki yaşlı annesine ya da hasta babasına gitmek üzere yola çıkan onlarca insan bekleyebilirdi.

 

Anlı şanlı medyamızın bir kısmı Göksel Duran’ın hat üzerinde namaz kılmasına bahane üretme yarışından geri durmadı. Sabah olduğu için tramvay hattının boş olduğunu düşünüyormuş da ondan kılmış diyenler oldu. Oysa olaydan sonra İHA’ya konuşan Göksel Duran, iftara yetişmek üzere yolda olduğunu söylüyordu.

 

İzmir’e, İzmirli’ye, İzmir Belediyesi’ne iki güzel laf edecekler diye ödleri kopanların bir kısmı “Geçtiğimiz aylarda hizmete giren İzmir tramvayı, ilginç bir olaya sahne oldu.” diye verdi haberi. En basit ve art niyetsiz tabiriyle kamu düzenini bozan bu vatandaşın raylarda namaz kılması onlara göre “ilginç” bir olaydı sadece. Oysa daha birkaç gün önce yağan sağanağı ve sağanaktan mağdur olan insanları neredeyse gözle görülür bir iştahla haber yaptılar.

 

Gavur İzmir böyle cezalandırılıyordu işte. Peki, Göksel Duran’ın anlattıkları üzerinden söylersek, rayların arasında namaz kıldıktan sonra arabasını benzinliğin direğine vurması, bir de üzerine ertesi gün trafik kazası geçirmesi Allah’ın gazabının bu şuursuz arkadaşa yönelmesi değil de neydi?

 

Gazabın nedeni basitti:

 1. Onca insanın da kendisi gibi sevap kazanma şansını tramvayın önünde namaz kılarak engellemişti.
 2. Evlerde annesini, babasını, ailesini bekleyen insanları mağdur etmişti.
 3. Namaz gibi dini bir vecibeyi kamu düzeninin bozulmasına alet ederek vecibenin toplum nezdinde saygınlığının zedelenmesi ihtimalinin doğmasına yol açmıştı.
 4. Allah’la kul arasına kimse giremez anlayışını altüst ederek araya bodoslama dalmıştı.
 5. Tramvayın önünde namaz kılarak hat üstündeki diğer tramvay seferlerini de aksatmış ve İzmir’in Karşıyaka ilçesinde cipciddi bir infiale sebebiyet vermişti (Gazeteciler ve hükümete muhalif kesimler içeri alınırken yazılan iddianamelere benzediği için maddeleri sıralamayı burada kesiyorum).

 

Ben olsaydım, “İzmir’de facianın eşiğinden dönüldü” diye patlatırdım manşeti. Düşünsenize, tramvay Göksel Duran’ı görmeseydi ve namaz kılan bir insanın üzerinden geçip gitseydi memlekette neler olurdu? Neyse, Allah korumuş diyelim.

 

Olaydaki ilk hoşgörü ödülünü ise tramvayı kullanan Aysu Tuna’ya verelim. Rayların ortasında namaz kılarak hem kendinin hem de insanların hayatını tehlikeye atan Göksel Duran’ı klakson bile çalmadan namazı bitinceye kadar beklediği için. Bir kadın eli değince dünya gerçekten başka bir yer oluyor.

 

Yetkililerin Göksel Duran’ı Kabahatler Kanunu’ndan para cezasına çarptırmamasını ise başka türlü bir hoşgörü(!) olarak görelim ve bence Mevlânâ’nın yaşadığı topraklarda hoşgörünün bu türlüsüne prim vermeyelim. Sonuçta cezalandırılan din ya da namaz değil, nerede namaz kılması gerektiğini idrak edemeyen bir şuursuz olacaktı.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Haziran 2017 Salı 11:43

  kaleminize sağlık çok güzel açıklamış dile getirmişsiniz gerçekten ..

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2017 Salı 03:51

  Tebrik ederim, çok güzel ve yerinde bir yazı.

  Cevapla

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 497

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1820

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2069

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 931

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1113

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön