Onlar açlık grevindeyken sen toksan, bir daha düşün

Yekten girelim.

 

Bir insan açlığa kaç gün dayanabilir? Eğer su içerek aç kalırsa en fazla 56 gün.

 

Peki susuzluğa? Sadece 7 gün.

 

Peki bu süreler farklı ideolojilere sahip insanlar arasında değişiklik gösterir mi? Yani bir AKP’li, örneğin susuzluğa iki hafta, açlığa bir yıl dayanabilir mi? Tabii ki hayır. Buna bir MHP’li, CHP’Li ve HDP’li de dahil.

 

Öyleyse açlık grevine başlamış insanlara insan olmaları dışında başka bir gözle bakmamız mümkün mü?

 

Öyleyse niye duruyorsun ey insan oğlu insan!

 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevini bir an önce bırakmaları için destek ver.

 

Biliyorum, aramızda bu insanların neden açlık grevine başladıklarını sorgulayanlar da olacak. Neden, diyecekler. Başka yolu yok muydu bunun?

 

Hemen söyleyelim.

 

Başka yolları vardı. Ancak bu iki insan tüm yolların kapalı olduğunu gördükleri ve başvuracakları herhangi bir merci kalmadığı için bugünlere geldi.

 

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle muhalif olan ya da sendikal üyeliği bulunan kişiler hukuki olmayan gerekçelerle görevlerinden ihraç edildi. Anayasa Mahkemesi hukuka aykırı bu uygulamaları es geçti ve bireysel başvuru hakkının önünü kapattı.

 

Danıştay başkanı ise yeni Anayasa’nın kuvvetler ayrılığını(!) daha da vurguladığı yönünde açıklamalarıyla bu iki kamu görevlisinin görevlerine iadesi konusunda nasıl bir tavır içinde olacağını göstermiş oldu.

 

Hal böyle olunca Nuriye Gülmen ve Semih Özakça adalet isteklerini sokağa taşıdı ve Ankara Konur Sokak'ta, İnsan Hakları heykeli önünde "işimizi geri istiyoruz" diyerek bir protesto başlattı. Ancak bu protesto da hükümetten kimsenin ilgisini çekmedi.

 

Bir insanın adalet arayışına saygı duymaktan başka yapacak bir şeyimiz yok. Ancak onların hayatlarını kurtarmak elimizde.

 

Şimdi onlar açlık grevlerinin 68. günündeler. Bu süreçte Semih Özakça 17 kilo, Nuriye Gülmen ise 9 kilo kaybetmiş durumda.

 

Ve artık Wernicke-Korsakoff Sendromu’nun öncü belirtilerini göstermeye başladılar. Yani artık hafıza kaybı ve bedensel işlev bozuklukları yaşıyorlar.

 

Lütfen onların sesi olalım ve hükümet kanadının duruma dikkatini çekmek için demokratik tepkimizi gösterelim.

 

Aksi halde İsrail’de, Filistinli bir mahkûmun açlık grevi yaptığı hapishanenin önünde mangal yapan aşırı sağcılardan ya da Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’e sosyal medya üzerinden yemek fotoğrafı gönderen vicdan yoksunlarından farkımız kalmayacak.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 651

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1832

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2082

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1951

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6198

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön