Dünyanın orta yeri sinema

Dünya bir film setine döneli çok oldu. 11 Eylül saldırılarında kuleye çarpan uçağı canlı seyrederken gördüğüm şey bana gerçekmiş hissi vermemişti o an. Çünkü ondan çok daha fantastiklerini defalarca izlemiştim. Olayın “gerçek” olduğunu idrak etmem birkaç dakikamı almıştı.

 

Benim gözümde dünyayı film setiymiş gibi algılamama sebep olan olay 11 Eylül olayıdır. Sonrasında gittikçe fantastikleşmeye başladı her şey. Sanırım içlerinde en fantastik olanı da IŞİD. Sözcüğü olumlu anlamda kullanmadığımı belirteyim yeri gelmişken.

 

Kurbanlarına turuncu kostümler giydirip profesyonel çekimler yaparak başladılar yayın hayatlarına. Sonra bir kez bile izlemediğim kafa kesme hikâyeleri. Ardından toplu kafa kesme törenleri. Onların da gerçekliğinden şüphe duydum. Tabii bu benim saflığım. Bugün geldiğimiz nokta ortada. Terör bölgesel değil küresel bir sorun artık.

 

Terörün bir boyutu bu. Bir de anormal durumlar ortaya çıkaran tarafı var. Bu durum bireylerde baş gösteriyor. Sağlıklı bir korkma, öfkelenme ya da kendini ve sevdiklerini koruyup kollama gibi bir şey değil bu. O da fantastik.

 

Geçtiğimiz hafta Kanada’da maske takmış bir adam YouTube’a yüklediği videoyla her hafta bir Müslüman ya da Arap öldüreceğini bildirdi. İşin fantastik tarafı adamın Batman Kara Şövalye filmindeki Joker karakterinin maskesini takması ve sanki Testere filmindeki palyaço karakteri gibi konuşmasıydı. Yani tam bir ruh hastasıydı kısaca. Video kısa sürede yayından kaldırıldı ve Kanada adamı tutukladığını açıkladı. Aslında basit bir araştırmayla IŞİD’in içinde 70 ülkeden 11 bin kişinin yer aldığını öğrenebilirdi ki, bu bile öfkesini yönelttiği yerin anlamsızlığını gösterebilirdi ona.

 

Bu fantastik dünyaya hacker’lar da katıldı son olarak. Uluslararası hacker grubu Anonymous, IŞİD’i hack’lediğini ve yeni saldırılara ilişkin bilgilere ulaştığını açıkladı. Bunları da kamuoyuyla paylaştı. Fantastik olan taraf şu: Koca koca devletler ve onların istihbarat örgütleri dururken Bruce Willes filmlerinde gördüğümüz karakterler olaya dahil oldu. Güvenlik örgütlerini, uluslararası müdahaleleri falan geçtik, Anonymous’a bel bağlamış bir durumdayız artık.

 

Aynı saatlerde Obama da bir açıklama yaptı. Tıpkı felaket filmlerinde sorumluluk alan Amerikan başkanları gibi. Dünya kamuoyuna IŞİD'i yok etme sözü verdi. İçimden az sonra Air Force One’a binip bilinmeyen bir bölgede operasyonu yönetir şimdi bu, dedim. Sonunda dünyayı hep onlar kurtaracaklar ya.

 

Ama öyle bir dünya yok artık. Bu kez ipin ucunu gerçekten kaçırdınız sayın başkan. Bundan sonra tek umudum Hobbit’ler.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 198

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 549

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 509

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 546

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 913

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön