Bayram ve evlilik

Birini seviyorsun, o da seni seviyor. Hayatında olsun yanında dursun istiyorsun, o da aynısını istiyor. Sonra evlenmeye karar veriyorsunuz. Bir süre heyecan, ayaklarının yerden kesilmesi, yuva yapma telaşı ile geçiyor. O arada çıkmaya başlayan sesleri tam algılamıyorsun, algıladıklarına da sinir olmamaya çalışıyorsun. Bu sizin hayatınız, elbette sen ve o nasıl isterseniz öyle olacak.

 

Fakat öyle olmuyor. Biriyle evlenirken yeni bir hayat kuruyorsun ve hayatına onunla birlikte başkaları da giriyor. Hiç tanımadığın, bazısı tanımak istemeyeceğin kişiler ve sen onlarla yaşamayı öğrenmek zorunda kalıyorsun.  

 

Biriyle evlendiğinde onun ailesi ile de evleniyorsun. Bunun çeşitli anlamları var. Evlenmek, çalışmadığın günleri evde dinlenerek geçiremeyeceksin demek. Akşam telefon çaldığında canın istemese de konuşacaksın demek. Cumartesi akşamı kanepede ya da pazar sabahı yatağında kıvrılmak yerine bir yerlerde olacaksın demek. Ve bütün bunları sanki çok mutluymuşsun gibi yapacaksın demek.  

 

Evlenmek, memnun etmen gereken kişi sayısının artması demek. Kalabalıklaşmak, yorulmak demek. Sana sorulan soruların artması ve senin “Sana ne?”, “Kime ne?”, “Ama bu benim özel hayatım” diyememen demek.   

 

Biriyle evlendiğinde onun ailesiyle de evleniyorsun. Bu hepten berbat bir durum mu? Hayattan, evlilikten ne beklediğine, toleranslarını ne kadar açabildiğine bağlı. Evlenmek ailenin genişlemesi demek, eğer aile olmayı seviyorsan.

 

Evlendiğini, büyük bir ailenin bir dilimi haline geldiğini en çok bayramlarda anlıyorsun. Seni doğal hayatına bıraksalar evden burnunu dışarı çıkarmayacaksın. Kapı çalacak açmayacaksın. Telefonu sessize alacaksın, kimseye bayram mânisi yazmayacaksın, gönderilenlere cevap vermeyeceksin. Belki yemek yapıp sofra bile toplamayacağın bir tatile kaçacaksın. Biraz yavaşlayacak, duracaksın.

 

Ama evlisin ve bayramdan önce paklanması gereken bir ev var. Günlere bölüştürülmüş çalınması gereken kapılar, öpülmesi gereken ellerle yanaklar, oturulması gereken koltuklar, yenmesi gereken tatlılar var. Kurulması ve toplanması gereken sofralar, edilmesi gereken muhabbetler, illa ki yutulması gereken laflar var.

 

Bayram günleri, bir evliliğin aynasıdır. Bayram günü hisleri, bir evliliğin temel hisleridir. Evlenirken doğal hayatını yaşama hakkını rafa kaldırdığını idrak ettiğin günlerdir.

 

Biriyle değil, bir ordu insanla evlenirsin. Bu hepten berbat bir şey olmayabilir. Aile olma, ait olma, sahip olma ihtiyaçların ağır basıyorsa seveceğin bir yaşam biçimi olabilir. Ama ihtiyaçların, hayattan beklentilerin, hayallerin farklıysa evlenirken çok iyi düşünmelisin.

 

Evleneceksin ve bazen hiç seçme hakkın olmayacak. Seçme hakkından vazgeçebilir misin? Kendine belki de ilk sorman gereken soru bu.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
20
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Haziran 2017 Pazartesi 10:20

  Ne kadar sacma bir yazi... Evliliği kötü bir swy gibi gösteren, bayramları kutlanmasi gerekmeyen rahat biraksalar burnunu dahi evden cikarmayacagin gunler olarak anlatmasi. Aile olmak sanki cok kotu bir sey. Bu tip yazilar bilincli yaziliyor toplumsal degerlerin koreltilmesi icin....

  Cevapla
 •  
  25 Haziran 2017 Pazar 18:38

  Bu soruyu kendime hep soruyorum ve o yuzden de eğleniyorum

  Cevapla
 •  
  25 Haziran 2017 Pazar 02:04

  EVLILIK COKKKK GÜZEL AILE OLMAK VE ONUN GETIRDIGI SORUMLULUKLAR #sadece 3kişiler sokmasin burnunu karışmasın yeter o iki kişi havada karada yürütür

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2017 Cumartesi 12:28

  bence biraz yakınma içeren bir yazı olmuş son zamanlarda ki yazılarınız genellikle böyle.evlenmemiş insanlarda gayet bu söyledklerinizi yapıyordur türk kültüründe yaşıyor ise.. evlenince başklarını hayatınıza istedğiniz kadar müdahale ettirip ettirmemek sizin elinizde olan birşeydir siz istemedikçe kim size birşeyi yapmak zorunda bırakabilir ki.. sevgiler

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2017 Cumartesi 12:07

  Şu anda bütün duygularım bir çırpıda anlatılmış temizlik yapıyorum yarın bayram ama ben istemiyorum

  Cevapla
 •  
  30 Ocak 2017 Pazartesi 15:24

  işte ben o ilk bayramda anladım evlendiğimi ve hiç unutmuyorum halada her bayram hiç yapmak istemedigim şeyleri yapmak zorunda kalıyorum bu benim hayatım degil oysa bazen karşıdan bakınca nefret ediyorum bu kadından

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2016 Pazar 15:19

  Kesinlikle harika teSpitler

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2016 Pazar 12:30

  Gerçekten dediğiniz gibi. Yapmak istemediğiniz çoğu şeyi yapmak zorunda kalıyorsunuz! 9 ay karnında taşımamış, doğurmamış kadına anne diyosun, kan bağı olmayan adama baba diyosun. Bazı saçma, zamana uymayan gelenekler hala devam ediyor. Ve bu ülkede evliliği nasıl sıkıcı hale getirsek diye uğraşmış

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2016 Pazar 11:41

  Hislere tercuman olmus...

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2016 Pazar 11:40

  Ne kadar yanlış anlamissiniz evliliği ne kotu çok üzüldüm hiç böyle bir şey yasamadim 7 senedir. Dini inancim yok aile bagim da yok esim de aynen. Asla mecbur değiliz. Siz mis gibi yaşayın hayatınızı hayat sizin ama şikayet etmeyin ne isterseniz onu yasarsiniz

  Cevapla

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2516

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1196

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 391

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 696

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1846

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön