Soundtrack bir filmi sevmeye yeter mi?

Youtube favori video listenizi 'dinlerken' (ben izlemiyor dinliyorum genellikle) araya bin bir çeşit reklam sıkıştırıyor ve bunu her şarkıdan sonra yapıyor ya, direnin, bir süre sonra o reklamların hiçbiriyle ilgilenmediğinizi anlayıp pes ediyor, peş peşe, konsantrasyonunuz dağılmadan dinlemeye başlıyorsunuz.

 

Benim favori listemin ilhamı çoğu zaman izlediklerimden geliyor. Filmin sonu bekleniyor, jenerikteki 'soundtrack listing'e gelme bekleniyor, sahne durduruluyor, notlar alınıyor, ya da şarkı ismi direkt olarak zaten kucakta olan bilgisayarın arama motoruna giriliyor.

 

Bir filmi ya da diziyi çok sevilenler klasmanına sokmak için bazen soundtrack yeterli olabiliyor dersem abartmış olurum, evet, ama çok yaklaştırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çeşitliliği sayesinde müzik zevkimi şekillendirdiğini iddia edebileceğim Bernardo Bertolucci filmi Stealing Beauty soundtrack'inden, 60'ların en güzel ritmlerine sahip Mermaids ve Dirty Dancing'e, oradan bütünlük hissini en iyi verenlerden biri Thomas Newman imzalı American Beauty'ye ve aynı kategoride Rolfe Kent'in Sideways filminin soundtrack'ine, verilebilecek müthiş ve sayısız örnek var.

 

Stealing Beauty'nin beni Billie Holiday, Nina Simone gibi efsanelerle tanıştırdığını düşünürsek, geçtiğimiz aylarda burada da bahsini ettiğim Mozart In The Jungle'a da hızlı bir bakış atmakta fayda var, sezonun sonlarına doğru bölüme adını veren Billie Holiday parçası 'You Go To My Head'le tanıştırmıştı dizi bizi, eksik olmasın, listedeki yeri diziyi tek oturuşta mideme indirdiğim o günden beri sabit.

 

Bu konuda Girls dizisinin ikinci sezonunda bir anda ortaya çıkıveren Oasis, Wonderwall hepimizi bir anda yağmur efektli 90'lara götürmemiş miydi mesela? Beni ışınlamıştı, ne çok sevdiğimi hatırladığım şarkı kendini hemen 'favoriler'de buluvermişti. Geçen aylarda izleyip beğendiğim ve bunu söylemeye çekinmediğim Jennifer Aniston filmi Cake de böyle güzel bir sürpriz yaptı. Aniston'ın karakteri Mexico City'ye dozunu kaçırdığı ağrı kesicilerin daha da fazlasını almaya gittiğinde seyirciyi Manu Chao ve Desaperacido karşıladı. Öyle uzun zaman olmuştu ki şarkıyı dinlemeyeli, filmi durdurup önce hatıralar zincirimi tamamladım, sonra da şarkıyı birlikte keşfettiğim arkadaşım Esra'ya hemen bir mesaj atıp hatırlattım.

 

Boyhood'u ne çok sevdiğimi sık sık söylemeye çekinmiyorsam bunun en önemli sebeplerinden biri de müzikleri. Bir kere film zamanda yolculuk ediyor biliyorsunuz ve bu geçişi yapmanın en iyi yolu dönemi en iyi yansıtan parçaları bulup çıkarmak bana kalırsa ve Coldplay'in Yellow'uyla açılan film puanları baştan topluyor doğrusu. Ama albümde beni çok etkileyen bir başka parça var, o da ödül sezonu boyunca Boyhood'un ismi her anons edildiğinde çalan, duygu yumağı Family Of The Year'dan Hero. Family Of The Year da pek isabetli değil mi Boyhood'un söz konusu olduğunda? Richard Linklater demişken Gün Doğmadan serisinin ikincisi Gün Batmadan'daki Nina Simone anını da unutmak mümkün mü? Julie Delpy'nin canlandırdığı Celine'in sunumuyla Just In Time'ı keşfetmediyseniz, ne duruyorsunuz...

 

Şimdilerde izlediğim televizyon şovları da yeni keşifler yapmama yardımcı olmuyor değil. Saturday Night Live sayesinde Hozier'le tanıştım örneğin, 'Take Me To Church'ü duymamış olmanız mümkün değil şimdiye kadar, yolu pek açık oldu bu gencecik İrlanda'lı çocuğun, çıkmadığı program kalmadığı gibi Victoria's Secret defilesinde modellerle birlikte sahne aldı. Ardından katıldığı bir sohbet programında, yanında o güzel kadınlar yürürken şarkısına konsantre olmakta bir hayli zorlandığını da belirtti.

 

Hafta sonu gelmişken bu konuya özellikle değinmek istedim, en güzel müziklerin süslediği en sevgili filmlerin evinizde geçireceğiniz sakin zamanlara eşlik etmesi dileklerimle.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 73

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 445

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 410

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 504

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 836

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön