Susuz kaldığınızın farkında mısınız?

 

Meksikalı doktor Nirdosh Kohra, ‘Farkındalığın Şifası-Yeni Tıp’ eğitiminde ihtiyacı olduğu kadar su içmeyen insanın zaman içinde susuzluğunu hissetmemeye başlayıp açlık zannettiğini anlattı

 

Dünkü yazımda hafta sonu katıldığım ‘Farkındalığın Şifası-Yeni Tıp’ eğitiminin hastalık ve sağlığa dair dönüştürücü bakış açısını yazdım. Nirdosh Kohra’nın bize anlattığı Yeni Tıp, bundan 30 sene önce Alman bir doktor olan Dr. Geerd Hammer tarafından geliştirilmiş bir yaklaşım.

 

Yaşantıların ürettiği duygusal şokların iyileşme sürecinin Batı tıbbı tarafından hastalık olarak addedildiğini oysa bunların kendi seyrine bırakılırlarsa ve duygusal ön koşullanmalardan serbest kalırlarsa, vücudun kendini koruma ve iyileştirme mekanizmaları olduğu tezi bu yaklaşımın ana fikri. Batı tıbbının ‘hastalıktan hemen kurtulmaya’ dayalı tedavi edici olmayan, semptom bastırmaya yönelik tavrının tam tersi sayılabilir.

 

Eğitimin ana fikrini dünkü yazımda belirttim. Konu çok geniş, 2 günde tümünü öğrenmek mümkün olmadı ama en azından su içmeyle ilgili şu bilgiyi paylaşmak istiyorum... Meksikalı doktor Kohra, günümüz insanlarının çocuğunun dehidre bir şekilde yaşadığını söyledi. İhtiyacı olduğu kadar su içmeyen insan zaman içinde susuzluğunu hissetmemeye başlıyor ve susuzluğunu açlık zannediyor. Uzun süre susuz kalmanın susama hissini köreltmesi bilgisi bana çok ilginç geldi. Bu durumda bir bardak suyu bile zorla içer ve suyun tadını sevmez hale gelmemiz ise başka bir gariplik. Kesinlikle doğru.

 

Her 23 kiloya 1 litre su

 

Kohra, insanın vücudundaki her 23 kilo için günde 1 litre su tüketmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaba bir hesapla 55 kiloluk bir insanın 2.5 litre su içmesi gerekiyor demek ki. Eğer bunu 2-3 hafta boyunca düzenli yapabilirsek o zaman vücudun susama hissinin geri geleceğini ve su içmekten keyif alabileceğimizi söyledi. Bu durumun uyku kalitesine, vücut enerjisine, cilde ve hatta duygu durumuna olumlu etki edeceği bilgisi de dikkate değer.

 

Susuzluğun bir garip yan etkisi de idrar torbasına. Az su içmeye alışmış insanın idrar torbası küçü- lüyor, dolayısıyla su içtiğinde çok daha sık tuvalete gidiyormuş ama eğer gerektiği kadar suyu düzenli bir şekilde içersek o zaman yine birkaç hafta içinde idrar torbası bu duruma adapte oluyor ve tuvalete gitme sıklığını düşürüyormuş.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 76

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 447

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 415

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 505

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 837

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön