Mastektomi?

Annemi geç teşhis edilmiş meme kanserinden kaybettiğimde 45 yaşındaydı. Bu da beni meme kanseri risk altındaki grubuna dahil etti. İlk defa meme ultrasonu yaptırdığımda 17 yaşındaydım. Üzerinden tam olarak 19 sene geçmiş. Hayatım boyunca bir gün ben de meme kanseri olabilirim bilgisiyle yaşadım. Tarama testleri, konunun uzmanları, bu konuda yazılmış kitaplar derken meme ve kanseri konusunda ortalama kadından çok daha fazla kaynağa ve bilgiye eriştim…

 

Bugün dünya kanser günüymüş. Sabah bir meme cerrahına, rutin senelik kontrollerim için gittim. Aslında ben cerraha gitmem kontrole. “Meme radyoloğu”na giderim ki kendisi Ankara’dadır. Bu sene bir türlü gidemedim Ankara’ya. “Ankara’ya gidemedim diye b.. yoluna gitmeyeyim” diye kendimi ikna edip düşürdüm yolumu cerrahın ofisine.

 

Meme cerrahı sorular sordu, cevaplar aldı, elle muayene yaptı. Sonra da daha önce bana sorulmamış bir soruyu sordu. Bir gen testi yaptırmak isteyip istemediğimi. Bahsi geçen test bir miktar kan alınarak BRCA1 ve BRCA2 genlerinin sizde olup olmadığına bakıyor. Eğer bu gene sahipseniz hayatınız içinde meme kanserine yakalanma olasılığınız %85 oluyor. Meme kanserine karşı koruyucu bir aşı ya da ilaç filan olmadığından %85 de pek yüksek bir rakam olduğundan “Mastektomi” denilen meme dokusunun uzaklaştırılması ve yerine silikon vs. gibi bir şeyler koyulması söz konusu oluyor. Hani iki sene önce Angelina Jolie yaptırmıştı. Oradan hatırlarsınız belki.

 

Sabah sabah zor bir soruydu benim için. Sorunun zor olmasının sebeplerinden biri de içinde dolaylı yoldan “İkinci bir çocuk doğurup emzirecek misin?” sorusunun da yatıyor olması. Bu konudan emin değilim.

 

Önce gen testi konusunu biraz derinlemesine araştırıp sonra da bu testi yaptıracağım. Sonuç eğer %85 meme kanseri çıkarsa o zaman mastektomi de yaptıracağım. Neden mi? Kontrol bende olsun diye. Ben 14 yaşımdan beri bir gün meme kanseri olabileceğim bilgisiyle yaşıyorum. Beklemediğim bir zamanda bu teşhisle karşılaşacağıma bu konudaki karar hakkını elimde bulundurur ve %5’i %85’e tercih ederim.

 

Ya siz olsanız ne yaparsınız?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 222

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 579

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 529

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 551

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 929

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön