Emzirme eğilimlerimiz

 

Lansinoh bu sene de dünyada ve Türkiye’deki kadınların emzirme yaklaşımlarını araştırdı. 2015 Emzirme araştırması için 10 ülkeden 13.519 anne ile çalışılmış; bunların 1031’i Türkiye’den. Araştırmaya göre anneleri emzirme konusunda en çok zorlayan iki sebep geçen sene ile aynı kaldı: emzirmeye bağlı ağrılar ve gece yarısı uyanmak zorunda kalmak. Türkiye’deki annelerin %90’ı emziremeselerdi kendilerini suçlu hissedeceklerini söylediler; sadece %10’luk bir kesim emzirememin yaratacağı suçluluk duygusundan muaf olduğunu belirtti. Yine bizde emziren annelerin %31.9’u bebeklerini 6-12 ay emziriyor. Bunu %31.2 ile 12-24 ay emzirenler takip ediyor. Sadece 0-3’üncü aylar arasında emzirenler gibi 24 aydan fazla emzirenlerin oranı da oldukça düşük.

 

 Araştırmanın bana en garip gelen sonuçlarından bir tanesi Türkiye’deki annelerin %23,1’lik kısmının toplum içinde emzirmeyi yanlış addetmesi. Geçen haftalarda Ömür Gedik’in parklarda emziren anneleri hoş bulmadığıyla ilgili yazısı özellikle sosyal medyada çok fazla tepkiye neden olmuştu. Demek ki ona katılan en azından 250 anne daha varmış. Bunu gerçekten anlamıyorum. Herhangi bir yerde emzirmenin nesi yanlış olabilir? Her kesimden anne kendi muhafazakarlık seviyesi ölçüsünde çeşitli gereçler(emzirme örtüleri vs.) kullanarak ya da hiçbir şey kullanmadan rahatça ve istediği yerde acıkan, ağlayan bebeğini emzirebilmeli. Emzirme hiçbir türlü seksi ya da iğrenç gelmiyor bana. Doyurulması gereken ve kolayca halledilebilen bir bebek ihtiyacı sadece…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 236

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 592

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 546

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 558

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 932

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön