Kolik Bebek!

Yenidoğan bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayan, genellikle 3. ayın sonunda biten, bazılarında ise 6 aya kadar sürebilen sebepsiz ağlamalara “kolik deniliyor”. Tamamen sağlıklı olan ve görünürde hiçbir sıkıntısı olmayan 10 bebekten birinde görülebilen kolik özellikle ilk defa anne baba olanları endişelendiren bir sağlık sorunu.


Uzay yeni doğduğunda kısa bir süre sebepsiz ağlamaları oldu. Kolik denebilir mi bilmiyorum ama yorgun bir yeni anne olarak belli bir süreyi aşan ağlamalar beni de epey yıprattı yordu. Bunlara karşı iki değişik malzemeden faydalandığımı hatırlıyorum. İkisinin de epey faydasını görmüştüm.

 

Bunlardan ilki Buzuki Orha n’ın “Kolik” isimli CD’si: Kendi bebeğinde kolik sıkıntısı yaşayan Buzuki Orhan Osman karın için de ki sesleri taklit eden bir müzik albümü yapmış. “Beyaz gürültü” de denen bu ses karmaşasını evin için de yüksek volümde çaldığımda Uzay sakinleşiyordu. Bir yandan sesleri dinliyor, bir yandan onu kucağıma alıp dans ediyordum. Size de öneririm.

 

İkinci ürün de “Wrap Sling” denilen upuzun ve ince bir kumaş parçasını vücuda sararak elde edilen bir bebek taşıma aleti. Bundan birkaç sene önce Ceyda Düvenci vasıtasıyla gazetelerde yer bulmuştu belki hatırlarsınız. Huzursuz ve ağlayan bebekleri hem annelerine yapışık olmak hem de hareket halinde olmak suretiyle sakinleştiren bir malzemede bu. İlk başlarda kullanımı karışık gibi gözükse de bebek açısından çok konforlu hem de anneye hareket serbestliği sağlıyor.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2566

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6519

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4107

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5971

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 731

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön