Paramaya

Para biriktirmeyi küçükken sevdirdi bana ailem. Bankaların verdiği kumbaralarda biriken bozukluklarla 45’lik plak alırdık. Ne heyecandı!

 

Paralar sayılır, plak almaya yetiyorsa bi’ sevinilir, artan para “maya olsun” diye geri kumbaraya konulurdu. Kumbarada para tamamen bitmişse cüzdandan alınır, maya diye kullanılırdı. Bu yüzden, annemizin bakkala gidip iki ekmek, altı yumurta alma gibi istekleri keyifle karşılanırdı. Bakkal demek bozuk para demek! Yaşasın! Kumbaramız yine dolacak!

 

Günler süren ortaklaşa çabalarımız sonunda hayalimiz olan plağa kavuştuğumuzda yaşadığımız mutluluğu varın siz düşünün! Bir hayale emek verip onu küçük küçük besleyince, o hayal kalbinde canlıyken onun için fedakârlık yapıp, uzuun beklemelerden sonra ulaşılan şey nasıl da kıymetli oluyor.

 

“Mal kıymeti bilmek” derlerdi atalarım. Ellerindeki malzemenin ne şartlarda edinildiğini hep akılda tutarak, onu elden geldiğince iyi kullanmak, özenmek, maymun iştahlı olup da çabuk ve kolayca gözden çıkarmamak gibi anlamları var mal kıymeti bilmenin.

 

Kenara para koymak derler bir de, dişten tırnaktan artırıp zor durumlarda kullanmak için güvence olsun diye. İçimize çocuklukta yerleştiriliyor korku tohumları, para biriktirmek hep korkulan şeyleri uzak tutmak üzere yapılan bir etkinlikmiş gibi.

 

Parayla ilgili her türden olumsuz yargıyı yıkmak için kendi hayatlarımızla deneyler yapmaya devam ediyoruz. Para algımızı dönüştürüyoruz.

 

Para da canlı bir şey, onu istifleyip, atıl halde bırakıp işlevsizleştireceğimize güzel işlerde kullanmak, paraya güzel elbiseler giydirmek daha anlamlı değil mi? Bir parça para koyalım kenara, hayallerimize maya olsun. Biriktirmeye güzel dualarla başlayalım, parayı aşkla mayalayalım, kumbaramızda kum gibi paralar birikirken aşkla çoğalsın hayallerimiz.

 

“Ya tutarsa?”

 

Mayalar içlerine konulduğu ortamları değiştirip dönüştürmeleriyle meşhur.

Bakalım ne lezzetli şeyler çıkacak kumbaralarımızdan?

Bütünün hayrına olsun.

 

Önemli not: Para biriktirmenin altın kuralı elinizde para olduğunda hemen bir kısmını kenara koymak, yoksa “ay sonu param artarsa ayırırım ” yöntemi pek işe yaramıyor. Önceden ayırıp, o miktarı gözden çıkarıp yokmuş gibi davranın. İster kumbaranızda günlük bozuk paralar biriksin ister aydan aya daha görünür miktarlar biriktirin, size kalmış gerisi… Yaratıcılığınıza güveniyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 20

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 393

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 346

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 485

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 813

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön