Sokak Sanatı... (Banksy ve Shepard)

Sanatın sokakta  olması kadar güzel  başka bir şey olabilir mi ?

 

Tuval yerine şehrin duvarlarını, sokaklarını bazen tren vagonlarını veya metro istasyonlarını kullanıyor sokak sanatçıları.

Gören gözler için de yapan sanatçı için de heyecan veren bir sanat. Onlar yeni neslin ''Çiçek çocukları.'' İsyanlarını rengarenk bir şekilde tuvale ihtiyaç duymadan şehrin dört bir yanındaki duvarlarda gösteriyorlar.

Kimi zaman içinde yaşadıkları sisteme karşı mesaj veriyor, kimi zaman da evrensel olaylara karşı politik görüş içeren veya politik duruşlarını vurgulayan eserler yapıyorlar. Ve tüm bu eserleri köşe bucak saklanarak, gerçek kimliklerini gizleyerek yapıyorlar. Yani sizin anlayacağınız ''Sokak Sanatı'' diğer adı ile ''Graffiti'' adrenalini oldukça yüksek bir sanat dalı.

Düşünsenize, hava kararınca çalışacaksınız ve aynı zamanda yakalanmamak için hızlı karar verip hızlı koşacaksınız. Zor çok zor...

Amerika'da müze gezmekten sıkıldığım bir anda Boston'da yaşayan Meksikalı arkadaşımın elime tutuşturduğu ''Boston Sokak Sanatı Haritası'' (Boston Street Art Map) ile tanıştım Boston sokaklarındaki eserler ile... Artık sokakları gezmeye doyamıyorum, en sıkıcı binaların arasında yürürken aniden karşıma çıkan bir duvar resmi beni benden alıp götürüyor. Hele bir de bunlar Banksy yada Shepard Fairey  eserleri ise... Bazen o sokaklardan tekrar tekrar geçmek istiyorum.

 

Graffiti veya Street Art, çok şükür ülkemizde de son zamanlarda ilgi görmeye başladı. İstanbul sokaklarında, duvarlarında az da olsa karşılaşabiliyoruz.

 

Umudum o ki, bir gün, belediye çalışanları da polisler de, sokak resimlerinin  bir sanat eseri  olduğunu anlar  ve bunları yapan kişilerin de sanatçı olduğunu kabul ederler.

 

Unutmayalım ki İbn-i Sina'nın da dediği  gibi '' Sanat takdir edilmediği yerden göçüp gider.''

Sanat dolu günler diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 236

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 592

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 547

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 558

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 932

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön