Okul sonrası beslenme...

Okul sonrası beslenmede iki ayrı tip aile olduğunu gözlemliyorum. Bazıları hazır çocuk açken akşam yemeği gibi kuvvetli bir öğün vermekten, diğerleri bir “beş çayı’’ sofrasından yana. Ben de bu ikinci gruptanım. Ve okul sonrası beslenme, incelikleri olan ayrı bir mutfak dalı olabilir.

Okul sonrası beslenme...

Okullar başlamışken, evler tatil havasından çıkmışken, mutfaktan mutluluk pompalamanın da tam zamanı. Çoğu okul öğle yemeğinden sonra bir ikindi kahvaltısı veriyor ama yine de bizim evin çocukları kapıdan girer girmez mutfağa yöneliyorlar. Evde onları bekleyen minicik de olsa bir sofra olduğunu bilmek, çocukları ne kadar mutlu ediyor anlatamam.

 

Geç de olsa beraber yiyin!

Okul sonrası beslenmede iki ayrı tip aile olduğunu gözlemliyorum. Bazıları hazır çocuk açken akşam yemeği gibi kuvvetli bir öğün vermekten, diğerleri bir “beş çayı’’ sofrasından yana. Ben de bu ikinci gruptanım. En özel anların paylaşıldığı akşam yemeği mümkünse babaların da eve döndüğü bir saatte hep beraber yenmeli. Bu durum akşam yemeğini bazen çok geçe çekebiliyor. Bunun sağlıksız olduğunu biliyoruz ama yine de ailenin sofrada birlikteliği önemli. Olumlu mesajlarla dolu bir sofranın vücuda ve beyne katkısı, erken ama yalnız yemekten daha değerli.

 

Okul sonrası çocuklara atıştırmalık hazırlamak aslında zorlu bir iş. Zorluğu, hazırlık aşamalarından ziyade değişime ve yaratıcılığa açık yeni nesle mönü hazırlamak. Tecrübem gösteriyor ki dünyanın en lezzetli yemeğini yapsanız da sık tekrarlar çocukları sıkıyor. Ayrıca çocuklar okuldan eve gelip tüm akşamlarını evde geçirmiyorlar. Çoğu kez antrenmanları ya da hobileri için kursları oluyor. Antrenman öncesi çok ağır yemekler yemeleri ve süt içmeleri doğru değil. Bazen de zamana karşı yarışıyorlar, bu durumda tabağa çatala ihtiyaç kalmadan beslenebilmeleri önemli. Dediğim gibi okul sonrası beslenme incelikleri olan ayrı bir mutfak dalı olabilir.

 

Kek kokusu gelen mutfak caziptir

Evlerimizin düzeni ne olursa olsun çocuklarımıza verdiğimiz mesaj şu olmalı: “Bu sofra senin için hazırlandı çünkü bizim için çok değerlisin.’’ Çalışan anneler için durum biraz daha farklı ama yine de sabahtan sağlıklı bir sandviç hazırlayıp buzdolabına bırakan çok arkadaşım var. Bu hafta önerim; karpuz bitmeden karpuzdan meyve sepeti yapın çocuklara. Ya da meyveleri irice küpler keserek barbekü çubuklarına geçirin. Bu tip sunumlar onları çok heyecanlandırıyor. Börek sevenlere ıspanaklı börek hem sağlıklı hem de doyurucu bir fikir olabilir. Ekmeğe sürüp yemeleri için evde ketçap da yapabilirsiniz. Kek kokusu gelen bir mutfak, cazibesini hiçbir zaman kaybetmez. Ara ara çocukları sürpriz tatlarla keyiflendirin.

 

Ketçap tarifi için tıklayınız...

 

Marshmallow'lu kek tarifi için tıklayınız...

 

Haber: Selin Kutucular

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4682

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2087

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7867

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3027

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1715

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön