Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var mıdır?

Türk kahvesi kaynatılarak içilen tek kahve olma özelliği taşıyor. İşte nefis bir Türk kahvesi hazırlamanın püf noktaları...

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var mıdır?

Yemen Valisi Özdemir Paşa'nın lezzetine hayran kalarak İstanbul'a getirdiği kahve, Türkler tarafından bulunan yeni hazırlama metodu sayesinde 400'ü aşkın senedir geleneksel Türk lezzetlerinin vazgeçilmez bir parçası olmayı sürdürüyor.

 

Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde güğüm ve cezvelerde pişirilerek ''Türk kahvesi'' adını alan kahve ile İstanbul'da yaşayan halk, ilk olarak 1554 yılında Tahtakale'de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde tanıştı. Kısa sürede, gerek İstanbul'a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar, gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa'yı, oradan da tüm dünyayı sardı. Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesi, köpük, kahve ve telveden oluşuyor. Yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde, damakta en uzun süre tadını devam ettiren kahve türü olan Türk kahvesi, birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpüğü sayesinde uzun süre sıcak kalabiliyor.


Önce su sonra kahve

 
Nefis bir Türk kahvesi hazırlamak için içme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyun. Her fincan için 2 çay kaşığı kahve (5 gram), 2 çay kaşığı şeker ilave edin (ya da şeker arzuya göre). Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın. Bir süre sonra kabaran köpüğü fincanlara pay edin. Kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın. Ağzı kahve lezzetine hazırlamak için, bir bardak su için.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1837

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1657

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 3301

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1590

 • Tost makinasında cips nasıl yapılır?
  Tost makinasında cips nasıl yapılır?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 6405

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön