Oscar’lar için 6 bini aşkın akademi üyesi oy kullanıyor!

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’da Los Angeles’ta verilmeye başlanan, Oscar (Akademi Ödülleri) dünyada en bilinen sinema ödülü olarak gösteriliyor.

Oscar’lar için 6 bini aşkın akademi üyesi oy kullanıyor!

Yılda bir kez ve bugüne dek genellikle şubat ayında verilen akademi ödülleri için, 6 bini aşkın akademi üyesi oy kullanıyor. Oyuncular bu üyelerin yaklaşık yüzde 22’lik bir kısmını oluşturuyor. Akademi üyelikleri, sinema filmlerinde farklı disiplinleri temsil eden, oyuncular, yönetmenler, görüntü yönetmenleri, sanat yönetmenleri, kurgucular, müzisyenler, yapımcılar, sesçiler, görsel efektçiler, senaryo yazarları, kısa filmciler, animasyoncular ve belgeselciler gibi farklı dallara bölünüyor.

 

Ödüle neden “Oscar’’ ismi verildiği tam bilinmiyor. Söylentilerden biri Bette Davis’in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson’a benzetmesi. Daha yaygın olarak bilinen bir başka söylentiye göre de akademinin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick’in heykelciği amcası Oscar’a benzetmesiyle ödülün adı Oscar olarak kalıyor.

 

24 ayar altın kaplı

Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmadı. Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer’in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3.85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplı. Bir filmin Oscar’a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, Los Angeles sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş olması ve gösterimin en az 1 hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4686

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2089

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7869

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3029

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1716

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön