En psikopat film karakterleri

3 yıl boyunca 400 filmi inceleyen Belçikalı psikiyatrlar, en psikopat film karakterlerini seçti. Elm Sokağı Kâbusu’ndaki Freddy Krueger’in yeterince psikopat olmadığına karar verildi

En psikopat onlar!

Belçikalı psikiyatrlar ‘psikopat’ tanımlamasını en iyi şekilde hak eden film karakterlerini araştırdı. Psikiyatri profesörü Samuel Leistedt ve arkadaşları “En psikopat film karakteri kim?” sorusuna yanıt bulmak için tam 3 yıl boyunca 400 filmi inceledi.

  

Yaklaşık 100 yıl gibi bir süreyi kapsayan (1915-2010) periyotta çekilen filmleri mercek altına alan ekip, çalışmanın ardından 126 psikopat karaktere ulaştı. Yapılan değerlendirmede en psikopat karakter İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Old Men) filminde Javier Bardem’in canlandırdığı Anton Chigurh seçildi.

 

 

21 kadın karakter içinde birincilik koltuğuna oturan isim ise Sharon Stone’un canlandırdığı Temel İçgüdü’nün (Basic Instinct) Catherine Tramell karakteri oldu.

 

 

Ancak psikiyatrlar, Elm Sokağı Kâbusu filmindeki Freddy Krueger karakterinin psikopat olmadığını düşünüyor.

 

 

Korku sinemasının 10 unutulmaz karakteri
+10
En masum: Dr. Frankenstein’ın Canavarı Kendisine laboratuvarda hayat veren Dr. Victor Frankenstein’ın ismiyle anılır. İlk kez Mary Shelley’nin 1818 tarihli “Frankenstein” adlı romanında karşımıza çıkmıştır. Korkutucu görünümüne rağmen hassas ve duygusaldır. İmajının oluşmasında en çok katkısı olan isim hiç kuşkusuz “Frankenstein” (1931) filminde onu canlandıran Boris Karloff’tur. Bazıları onu işçi sınıfının temsilcisi olarak görürler. Günümüzde ise yapay zekâların birer modern Frankenstein olduğu konuşuluyor...  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön