Star Wars'ın 10 şifresi

“Star Wars: Güç Uyanıyor”un gösterime girdiği hafta 1977’de başlayan ve bugün artık neredeyse bir endüstri haline gelen serinin başarısının altında yatan nedenleri Mehmet Açar yazdı.

 • Özgürlük savaşı

  İlk masallardan bu yana vazgeçilmez hikâye formlarından biridir. Lucas da “Star Wars”u öncelikle bir özgürlük savaşı destanı olarak planladı. Bütün öykü, İmparatorluk güçlerinin uzayda kurduğu hâkimiyetin yıkılması üzerine kuruludur. İmparatorluk; cumhuriyet, demokrasi ve serbest ticaretin karşısına çıkar, askeri gücüyle zorbalığı temsil eder. Star Wars özünde zulme karşı birleşen halkların Jedi’lar önderliğinde verdiği bir özgürlük mücadelesidir. “Yüzüklerin Efendisi”, “Matrix” gibi başka üçlemelerin de aynı izi takip ettiğini unutmayalım.

   

 • Seçilmiş kişi

  Başta masallar olmak üzere birçok çağdaş fantastik ve bilimkurgu filminde karşımıza çıkan vazgeçilmez hikâye formlarından biri. Tüm bu öykülerde sıradan bir genç, seçilmiş kişi olduğunu anlar ve hayatı değişir. İlk üçlemenin (4, 5, 6) seçilmiş kişisi Luke Skywalker, imparatorluğa karşı verilen mücadelede önemli bir figürdür. İkinci üçlemede (1, 2, 3) ise Anakin Skywalker “yanlış seçilmiş kişi” olarak klişeyi tepe taklak eder.

   

 • Demokrasi özlemi

  Eski masallardaki merhametsiz ve zorba krallar, 20. yüzyılla birlikte diktatörlere dönüşür. Star Wars’taki İmparator Palpatine ilk bakışta 20. yüzyıl diktatörlerinin hiçbirine benzemez ama hepsinden izler taşır. Soğuk Savaş yıllarında çekilen ilk üçlemede imparatorluk daha çok Sovyetler Birliği’ni hatırlatır. Soğuk Savaş’ın bittiği dönemde çekilen ikinci üçlemede ise demokrasi mücadelesi ağır basar, Palpatine Hitler’e yakınlaşır. Senatodan yetkileri devraldığı sahnedeki alkışlar tüyler ürperticidir.

   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4107

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1972

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7696

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2940

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1630

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön