Başka türlü masallar

Masal Terapi kitabını okudunuz mu?

Başka türlü masallar

Yeşil kapaklı, küçük bir kitap… Kapağında, bağdaş kurup oturmuş bir kadın var. Kadının başının üstünden bir ağaç yükseliyor; siz deyin “varlık ağacı” ben diyeyim “yggdrasil”… Dallarının arasında tomurcuklar ve yapraklar da var, kalpler ve kuşlar da… Bir Fransız, Judith Malika Lieberman’ın yazdığı Masal Terapi’den bahsediyorum. İngilizce yazıp Türkçe’ye çevirttirmiş. Mart ayı sonunda çıkan kitap iki aydan kısa sürede 3. baskısını yapmış… İçinde neler mi var? Masallar. Farklı kültürlerden, farklı geleneklerden masallar… Bu masalların bildiklerimizden ne farkı mı var? Galiba fark masallarda değil de bizim niyetimizde. Çünkü şöyle demiş Judith kitabın başında:

 

“Sevgili Yolcu, Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi. Onu çantanda taşı. Kendini bir yol ayrımında bulduğunda, kararsızlık yaşadığında, ruhun yolunu kaybettiğinde kitabı çantandan çıkar. Rastgele bir sayfa aç. Ve okumaya başla… Karşına çıkan masal sana yolunu bulmanda yardım edecek. Seni masallarla bir oyun oynamaya davet ediyorum. İçindeki yıldız gözlü oyunbaz çocukla yeniden bağ kurmanın vakti geldi. Bu bir gelişme oyunudur. Bırak masallar sana rehberlik etsin, seni iyileştirsin ve dönüştürsün.”

 

Judith aynı zamanda bir masal anlatıcısı. 14 yaşından beri masallarla yaşadığını; masalların şifa gücüne ve iyileştirici rolüne inandığını söylüyor her fırsatta. “Masallar çocukları uyutmak, yetişkinleri uyandırmak içindir” diyor. Her masalın sonunda bir de masalın mesajı, seyir defteri, alıştırmalar ve alıntılar yer alıyor. Yani bu masalları okuyup bırakmanızı değil, onlarla beraber bir yola çıkmanızı öneriyor Judith… Benim ilk okuduğum masal bana “İncinmeye açık ol” dedi mesela; tesadüf mü desem yoksa biraz büyü mü bilmiyorum ama sorduğum soruya cuk oturdu…

 

Hazırlayan: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1513

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7268

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2858

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1536

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 2581

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön