Kemal Sunal klasikleri

17 yıl önce aramızdan ayrılan Kemal Sunal, Türk sinema tarihinin en önemli komedyenlerinden biri. Mehmet Açar, Kemal Sunal klasiklerini sizler için sıraladı.

 • Hababam Sınıfı (1975)

  Yönetmen: Ertem Eğilmez

  İnek Şaban

   

  İşte Türk sinemasına damgasını vuran Hababam Sınıfı efsanesinin doğduğu film! Başarıda Kemal Sunal’ın canlandırdığı İnek Şaban karakterinin payı elbette çok büyük. “Şaban” bu tarihten sonra neredeyse bir “marka” haline geldi. Ayrıca Şener Şen’le birlikte bu filmde Türk komedi sinemasının en unutulmaz çiftlerinden birini oluşturduklarını da unutmamak gerek.

 • Kibar Feyzo (1978)

  Yönetmen: Atıf Yılmaz

  Feyzo

   

  Başlık parası için şehre giden Kibar Feyzo, köyüne geri döndüğünde “şehir âdetlerini” de yanında getirir ve Şener Şen’in oynadığı “statükocu ağa”yla ters düşer. Feyzo sınıf bilinciyle hareket ettikçe feodal düzenin dengelerini sarsar. İhsan Yüce’nin senaryosu, bu sosyolojik arka planın önüne muhteşem komedi sahneleri yerleştiriyor. Köy meydanına açılan “abdesthane”, Feyzo’nun köyden kovulmak için yaptıkları ve “faşo”nun anlamını açıkladığı sahne defalarca seyretseniz dahi hâlâ gülme krizlerine vesile olabiliyor. Sunal’ın ne kadar müthiş bir komedyen olduğunu kanıtlayan gerçek bir klasik.

 • Düttürü Dünya (1988)

  Yönetmen: Zeki Ökten

  Dütdüt Mehmet

   

  Ankara’da payvonlarda sabaha kadar klarnet çalan Dütdüt Mehmet zar zor geçim mücadelesi verip çocuklarını okutmaya çalışırken, kayınbiraderinin rant aşkıyla müteahhide verdiği gecekondusunu da kaybetmek üzeredir. Umur Bugay’ın kara mizahla gerçekçi toplumsal gözlemleri bir araya getirdiği “Düttürü Dünya” dar gelirlilerin 1980’lerin çağ atlayan Türkiye’sindeki çaresizliğini en iyi yansıtan filmlerden biri.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4693

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2096

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7876

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3033

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1723

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön