Semiha Es-Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu

İlk kadın fotoğrafçımız Semiha Es adına düzenlenen sempozyuma yurt dışından ve yurt içinden birçok kadın fotoğrafçı katılacak.

Semiha Es-Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu

Sempozyumu anısına düzenlenen Semiha Es, savaş ve gezi fotoğrafçılığı gibi erkeklerle özdeşleşmiş iki alanda varolmayı başarmış bir kadın fotoğrafçıdır. Pek çok kadın fotoğrafçı gibi, onun da hayatı bir direniş tarihidir. Bu sempozyum, bu direnişin bir parçası olmayı ve Semiha Es’in mücadelesinin Türkiye fotoğraf tarihine olan katkısını ‘görünür’ kılmayı amaçlamaktadır. 

 

Sempozyumda, dünyanın farklı ülkelerinden kadın fotoğrafçılarının bir araya gelmeleri ve deneyimlerini paylaşmaları amaçlanıyor. Aynı zamanda kadın fotoğrafçılar ve çalışmaları üzerine araştırma yürüten, fotoğrafların toplumsal cinsiyet ve cinsellik temsillerini analiz eden, fotoğraf tarihini şekillendiren cinsiyetçi, heteronormatif bakış ve ona karşı geliştirilen eleştiri ve alternatifleri inceleyen araştırmacıların kadın fotoğrafçılarla buluşması da hedefleniyor. Böylelikle sempozyum, fotoğraf üzerine kuramların, eleştirilerin ve pratiğin birarada ele alınabileceği bir platform sunuyor.


Semiha Es – Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu, İstanbul Kadın Müzesi’nin (İKM) “Kadın Kültür Mirası” etkinlik programları çerçevesinde İstanbul Kadın Müzesi (İKM), Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KOÇ-KAM) ortak çalışmasıyla organize edilmektedir. Sempozyum Türkiye’nin ilk gezi ve savaş fotoğrafçısı Semiha Es (1912-2012) anısına düzenlenmektedir. (28-30 Kasım 2013)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Pilav nasıl yapılır?
  Pilav nasıl yapılır?

  Süresi : 00:59 İzlenme : 1408

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 3455

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 958

 • Bebe bisküvisinden kolay pasta
  Bebe bisküvisinden kolay pasta

  Süresi : 03:55 İzlenme : 2680

 • Kolay muska böreği tarifi
  Kolay muska böreği tarifi

  Süresi : 05:38 İzlenme : 2074

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön