Gaziantep’te Miro sergisi

Modern resmin en büyük öncülerinden dâhi ressam Salvador Dali’nin “Zodyak” sergisinden sonra, sürrealist akımın öncülerinden Joan Miro’nun “Düşlerimin Rengi” adlı sergisi de Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Gaziantep’te Miro sergisi

Joan Miro’nun 1955 ile 1970 yılları arasında yaptığı 35 adet orijinal litografik eserinden oluşan sergi, 25 Ekim–10 Kasım tarihleri arasında açık kalacak. “Sürrealizmi dünyaya sevdiren adam” olarak da tanınan Miro’nun “Düşlerimin Rengi” adlı sergisi geçtiğimiz mayıs ayında İzmirli sanatseverlerle de buluşmuştu. Sergi sanatçının “taş baskı”, “alüminyum baskı” ve “aside yedirme baskı” teknikleriyle yaptığı tablolarından oluşuyor.

 

“Resimlerine ‘X’ adını verir”

Miro sanatı şu cümlelerle anlatılıyor: “Gerçek, onun için ‘ulaşılması gereken bir sonuç’ değil, sadece bir çıkış noktasıdır. Gerisini içgüdülerine bırakır. Klasik bir fırça tuval ilişkisi onu ilgilendirmez. Renkleri sadece tuvaldeki lekeler olarak görür. Doğmamış bebeklerdir onlar ve resmin yaşaması için tek başına yeterli değildirler. Belki de bu nedenle, resimlerinin içine şiirler, kelimeler, objeler katar. Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı olarak tanımlanması bundandır. Resimlerine resim demekten nefret ettiği için onlara ‘x’ adını verir ve onlarla sürekli didişir. Hedef, gidebileceği en uzak noktaya ulaşabilmektir. Bazen aşkla yapar bunu, bazen kavgayla...”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 947

 • Bebe bisküvisinden kolay pasta
  Bebe bisküvisinden kolay pasta

  Süresi : 03:55 İzlenme : 2675

 • Kolay muska böreği tarifi
  Kolay muska böreği tarifi

  Süresi : 05:38 İzlenme : 2073

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1282

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 992

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön