Eski Beyoğlu hayata döndü!

Beyoğlu’nun geçmişteki günlük ve ticari hayatını anlatan ‘’Beyoğlu Belediyesi 155. Yıl Efemera (Günübirlik Belge) Sergisi’’, Beyoğlu Sanat Galerisi’nde açıldı!

Eski Beyoğlu hayata döndü!

Beyoğlu, mimarisi hızla değişen şehrin merkezi. Bir ay uğramasanız kitapçının taşındığını, kürkçünün kırtasiye olduğunu, harap bir binanın müzeye dönüştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Eski İstanbul kartpostallarında gördüğünüz Beyoğlu’nu düşlemek için biraz kafanızı kaldırıp binaların ihtişamını seyretmek gerekiyor. Bu düşü belgelerle sunan “Beyoğlu Belediyesi 155. Yıl Efemera Sergisi” geçmişten bugüne Beyoğlu’nu belgelerle ortaya koyuyor. Sergide eczane, otel, banka, han, kitabevi gibi kurumlardan toplanan geçmiş döneme ait tramvay ve sinema biletleri, gazete örnekleri, banka dekontları, tanıtım broşürleri, mektuplar, kartvizitler, tapu senetleri, posterler, fotoğraflar, kartpostallar ve davetiyeler ziyaretçileri bekliyor.

Müze olacak!
Serginin açılışını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, akademisyenlere, öğrencilere ve araştırmacılara bir kaynak niteliğinde olan Beyoğlu Belediyesi belleğinin yeterince bilinmediğini vurgulayarak, bu tür etkinliklerle merkezi daha geniş kitlelere duyurmayı amaçladıklarını kaydetti. Eylül ayında sergiyi genişleteceklerini ve Mimar Sinan Üniversitesi’yle ortak bir çalışma başlatacaklarını dile getirdi. Demircan Beyoğlu Belediyesi’nin eski merkez binasının restorasyonu tamamlandığında binanın bir bölümünü müze haline getirmek istediğini sözlerine ekledi. Beyoğlu’nun geçmişini anlatan 100’e yakın belgenin yer aldığı sergi, 25 Ağustos’a dek sürecek.

Hazırlayan: Özge Sözer / Asya Durmaz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4662

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2082

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7859

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3020

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1709

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön