Dar alanda ‘mahşeri’ gerilim!

Fransız yönetmen Xavier Gens, “Mahşer Günü”nün (The Divide) ilk planında, gece yarısı uykusundan uyanan Eva’nın (Lauren German) gözünden, nükleer saldırı altındaki New York’un çöküşünü gösteriyor.

Dar alanda ‘mahşeri’ gerilim!

Fransız yönetmen Xavier Gens, “Mahşer Günü”nün (The Divide) ilk planında, gece yarısı uykusundan uyanan Eva’nın (Lauren German) gözünden, nükleer saldırı altındaki New York’un çöküşünü gösteriyor.

 

Orta yerinden başlayan bir kıyamet filmini hatırlatan bu sahnenin ardından, Eva ve 8 kişiyle birlikte binanın kirli, loş ve küçük sığınağında alıyoruz soluğu.

 

Sığınakta kendisi için daha önceden hazırlık yapan, su ve yiyecek istifleyen paranoyak Mickey’nin (Michael Biehn) gruba liderliğini dayatması ekibin ilk ciddi krizini oluşturuyor. Kim oldukları belirsiz düşman tarafından çıkışları kapatıldıktan sonra ise çok daha büyük sorunlar baş gösteriyor.

 

“Mahşer Günü” insan doğasının karanlık yönlerinin açığa çıktığı, sert ve hayli rahatsız edici bir gerilim. Artık kimseye hesap verilmeyeceği anlaşılınca, sığınak kaba kuvvet ve zorbalığın hâkimiyetine giriyor. İnsanlar bilinçlerinin derinliklerinde yatan sapkınlıklarla karşılaşıyorlar. Manevi değerler tek tek yıkılıyor ve geriye ilkel çağlardan kalma güdüler kalıyor.

 

Kuşkusuz tüm bunlar bilmediğimiz şeyler değil. Özellikle “post-apocalyptic” denen bilimkurgu türü filmlerde bunları çok gördük. “Mahşer Günü”nün türe klostrofobik bir gerilim duygusundan öte yeni bir şey getirdiğini söylemem mümkün değil.

 

İşkence, tecavüz ve şiddet sahneleri nedeniyle sadece sinirleri sağlam olanlara tavsiye ederim. Rosanna Arguette dahil olmak üzere tüm oyuncuların fiziken ve ruhen çöken karakterlerin psikolojik portrelerini başarıyla yorumladıklarını da ekleyelim.

 

Hazırlayan: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 3450

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 958

 • Bebe bisküvisinden kolay pasta
  Bebe bisküvisinden kolay pasta

  Süresi : 03:55 İzlenme : 2679

 • Kolay muska böreği tarifi
  Kolay muska böreği tarifi

  Süresi : 05:38 İzlenme : 2074

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1284

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön