‘Roman’tik müze açılıyor

Dünyada bir romandan esinlenerek hayata geçirilen ilk müze olan “Masumiyet Müzesi” yıllar süren hazırlık döneminden sonra bugün nihayet kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

‘Roman’tik müze açılıyor

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi” isimli romanından esinlenerek hayata geçirdiği ve bu özelliğiyle dünyada ilk olan müze bugün kapılarını ziyaretçilere açıyor. Müze 2008’de yayımlanan romanda Kemal karakterinin âşık olduğu kadının yaşadığı evi satın alarak aşkını hatırlatan eşyaları bir araya getirmesiyle kuruluyor.

20. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul’daki gündelik hayatı temsil eden bu eşyalar, müzede özenle düzenlenen kutular ve vitrinlerde sergileniyor. İstanbul’un Beyoğlu semtinde Çukurcuma Caddesi üzerinde 1897 yapımı tarihi bir binada yer alan müzenin, ahşap merdivenlerle birbirine bağlanan 3 katı vitrinler ve yerleştirmelerle donatıldı. Orhan Pamuk, gösterdiği özen nedeniyle açılışı sürekli ertelenen müze için Nobel Ödülü’yle kazandığından daha fazla para harcadığını söyledi.

Kibritlerden likör şişelerine
Ziyaretçilerini 1950-2000 yılları arasına dair İstanbul hayatının pek çok unutulmuş ayrıntısıyla buluşturacak müze, romanın 83 bölümünü temsil eden 83 kutuda sergilenen sinema biletlerinden kibritlere, likör şişelerinden kapı kulplarına, minik biblolardan fotoğraflara uzanan, binlerce eşyadan oluşan bir koleksiyonun yanı sıra eski İstanbul filmlerinden yaratılan bir seçki de sunuyor. Müze, salı ve pazar saat 10.00 – 18.00 saatleri arasında, cuma günleri ise
20.00’ye kadar ziyarete açık olacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1643

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2584

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1899

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1800

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 3395

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön