Asena Melisa Sağlam yalnız değildir!

Şort giydiği için minibüste darp edildiğini söyleyen üniversiteli Asena Melisa Sağlam davasında neler oluyor?

Asena Melisa Sağlam davasında karar verildi

Olayla ilgili iddianamesini hazırlayan savcılık, sanık Ercan Kızılateş hakkında ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ suçlarından 4 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası istedi.

 

Olay 14 Haziran 2017 tarihinde gerçekleşmişti

Üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam, bindiği Pendik- Aydost hatlı minibüste “Ramazan'da böyle giyinmeye utanmıyor musun?” diyerek yüzüne yumruk atıldığını söyledi. Olayın gerçekleşmesinin hemen ardından Pendik Devlet Hastanesi'nden darp raporu alan 21 yaşındaki İngilizce Psikoloji öğrencisi Asena Melisa Sağlam yaşadığı olayı şu cümlelerle anlattı: “Oturduğum andan itibaren, 'Ramazan'da böyle giyinilir mi? Böyle giyinmeye utanmıyor musun?' gibi laflar söyledi. Beyaz bir tulum giymiştim, şort şeklinde. Önden dekoltesi vardı. Fakat çantam önüme asılıydı. Zaten kim düşünür ki, insan rahatsız olur mu bu giysiyle? 'O...u' lafını diyene kadar bir şey dememiştim. Onu dedikten sonra. Olayla ilgili iddianamesini hazırlayan savcılık, sanık Ercan Kızılateş hakkında ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ suçlarından 4 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası istedi.'Bakma sen de dedim, hiç yüzüne bakmadan. Ondan sonra işte, 'Sen k..ını başını açarsan nasıl bakmayayım? Ben de bakarım işte' dedi. 'Bu sana bağlı, nefsine bağlı' dedim o da söylenmeye devam etti.”

 

“Kimse gelmedi şoför arkasını döndü”

Konuyu daha fazla uzatmamak, konuşulanları duymamak adına kulaklığını taktığını ifade eden Asena Melisa Sağlam olaya ilişkin şunları söyledi: “Bir süre sonra 30'lu yaşlardaki bu kişi yanıma gelerek ayakta dikildi ve minibüsten inerken yumruk attı. Sol çenemde bir ağrı hissettim çünkü cama çarptım. Arkadaki kök dişim kırıldı. 'Ne yapıyorsun?' diye bağırıp kolundan kavradım. Ondan sonra yardım bekledim. 'Kim oluyorsun? Nasıl bana vurursun' şeklinde cümleler kullandım. Buna rağmen kimse gelmedi. Tutup sarstığım için şahıs bana tekrar vurdu. Ben ayaktayken, şoför arkasını dönüp izliyordu. Bana bir kez daha vurduktan sonra ben de onun yüzüne tokat attım. Sonra saçımı tuttu çekti. Kafamı eğip yumruk attı. Yumruktan sonra ben yere düştüm. Kaçtı, kimse gitmedi peşinden.” Yerde yatarken polislerin yardımına koştuğunu anlatan Asena Melisa Sağlam daha sonra karakola gidip ifade verdiğini ve saldırgandan şikayetçi olduğunu söyledi.

 

 

Saldırgan ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı

Asena Melisa Sağlam'ın avukatı Nuriye Alsancak ise şüphelinin tespit edilerek yakalandığını ve aynı gün ifadesi alınarak serbest bırakıldığını söyleyerek, “Tutuklama talebimiz var. Bu olay basit bir yaralama olayı olarak değerlendirilemez elbette ki. Biz bunlara dur demedikçe bunun sonu olmayacak. Her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz, sürecin de takipçisi olacağız sonuna kadar” ifadelerini kullandı.

 

 

Asena Melisa Sağlam'a yapılan saldırının görüntüleri

 

 

Gözaltı kararı çıktı! 

Asena Melisa Sağlam'ı darp eden şüpheli Ercan Kızılateş hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “hakaret” ve “kasten yaralama” suçundan gözaltı kararı verildi. Habertürk Haber Merkezi'nden Arzu Kaya'nın haberine göre; Ercan Kızılateş'in “vergi usül kanununa muhalefet" suçundan kesinleşmiş hapis cezası olduğu ortaya çıktı.

 

Asena Melisa Sağlam, Twitter hesabından gözaltı kararına ilişkin açıklamada bulundu:

 

 

 

Ercan Kızılateş mahkemeye sevk edildi ve tutuklanma talebi reddedildi!

 

İfadesinde "Elimin tersi ile yalnızca yüzünü ittim. Bunun üzerine bayan ayağa kalkarak saldırıya geçti. Ben yalnızca bayanın bana zarar vermesini engellemek için itekledim" cümlelerini kullanan Ercan Kızılateş, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "hakaret", "inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" ve "kasten yaralama" suçlarından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ercan Kızılateş'in tutuklama talebi mahkeme tarafından reddedildi.

 

 

  

Ercan Kızılateş'in soruşturması tamamlandı

 

Olayla ilgili iddianamesini hazırlayan savcılık, sanık Ercan Kızılateş hakkında ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ suçlarından 4 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası istedi.

 

Savcılığın ‘sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ suçunu ise minibüsteki kameralarla tespit ettiği öğrenildi. Öte yandan Kızılateş ve S. hakkında ‘basit yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından takipsizlik kararı verildi. Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamenin kabul edildi ve şüphelinin yargılanması tekrar başladı.

 

Asena Melisa Sağlam davasında karar çıktı!

 

Pendik'te giydiği şort nedeni ile saldırıya uğrayan Asena Melisa Sağlam'ın davası sonuçlandı. Asena Melisa Sağlam'ı minibüste darp eden Ercan Kızılateş'e "Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı" suçundan 1 yıl 8 ay, " Cebir kullanarak inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan 1 yıl 8 ay  toplamda 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

 

Derleyen: Dilay Argün

Kadınlar yalnız değildir!

 

AYŞEGÜL TERZİ DAVASINDA NELER OLUYOR? Çekmeköy'de belediye otobüsünde ... MANİSA TURGUTLU'DA HAMİLE KADININ DARP EDİLMESİ Parkta spor yaparken şiddete mar...

 

DÜNYA KADIN HAKLARI NEDİR? Bugün Dünya Kadın Hakları Günü. ... KADINLARI ŞİDDETTEN KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI? Bugün Kadına Yönelik Şiddete Kar...

 

Kadınlar için 5 savunma taktiği

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4674

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2085

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7864

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3025

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1713

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön