Erkekler için doğum kontrolü jeli piyasaya çıkacak

Dünyada ilk kez erkekler için medikal bir doğum kontrol yöntemi geliştirildi. Hindistan’da 13 yıldır araştırılan Risug adlı doğum kontrol jeli, onay aşamasına geldi.

Bir ilk: Erkekler için doğum kontrolü

Tüm dünyada yılda yaklaşık 10 milyar dolar değerinde doğum kontrol hapı satılıyor ve 3,5 milyarlık da prezervatif satışı yapılıyor. Buna karşılık doğum kontrol yöntemlerinin araştırılmaya başlandığı çağlardan beri, erkeklerde doğum kontrol hapı gibi işlev sağlayacak bir ürün geliştirilmemişti. Dünya tarihinde ilk kez, erkeklerin de geçici olarak doğurganlıklarını yitirmesini sağlayan bir uygulama, nihayet Hindistan’da hayata geçirildi.

 

İngiliz Independent gazetesinde yayınlanan habere göre, Hindistanlı 76 yaşındaki biyomedikal mühendisi Sujoy Guha tarafından geliştirilen yöntem, testislerdeki spermi taşıyan damarlara yoğun kıvamlı bir jel şırınga ediliyor. Jelin en büyük özelliği pozitif yüklü olması, bu sayede negatif yüklü spermlerin üzerinde tampon etkisi göstererek spermlerin dölleme yeteneğini ortadan kaldırıyor.

 

 

Bir kez enjekte edildikten sonra yıllarca etkili olan jel, doğum kontrolünden vazgeçildiğinde ikinci bir iğneyle etkisizleştirilerek spermlerin normal işlevlerine geri dönmesi sağlanabiliyor ve jeli kullanan erkekler, sağlıklı bir şekilde gebelik oluşturabiliyorlar.

 

13 yıldır sürdürülen çalışmaların sonunda Risug’un hiçbir yan etkisinin olmadığı tespit edildi ve şu anda proje, sağlık yetkililerinden onay alma aşamasında. Doğum kontrol hapı üreticilerinin pazarlamaya yanaşmadığı ürünün 2 yıl içinde piyasaya çıkması hedefleniyor.

 

Doğum kontrol hapı nasıl koruma sağlar?

 

İlginç antik doğum kontrol yöntemleri
+7
Asyalı kadınlar melekotu bitkisinin çayını demleyip içerlerdi. Bu yöntemle hamile kalmayacaklarına veya hamileliklerinin son bulacağına inanırlardı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 3897

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1968

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7681

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2937

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1608

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön