Sabah uyandığınızda asla yapmamanız gereken 7 şey

Güne nasıl başladıysanız genellikle günün geri kalanı da aynı şekilde devam eder. Güne iyi başlamak için bu 7 hatayı yapmayın!

Sabah uyandığınızda yapmamanız gereken 7 şey

Enerjiniz düşük başlıyor ve gün içerisinde verimsiz zaman harcıyorsanız kalkınca bu 7 hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz. İşte kaçınmanız gereken alışkanlıklar:

 

1- Erteleme düğmesine basmayın

 

Uyku uzmanları alarmları ertelemenin iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Gerçek şu ki, ne zaman ertelemeye basarsanız ve uykuya geri dalarsanız, bitiremeyeceğiniz bir uyku döngüsüne giriyorsunuz. Böylece yataktan çıktığınızda çok yorgun ve tembel hissediyor olacaksınız.

 

2- Yatakta kıvrılıp kalmayın

 

Uyandığınızda, hala yatakta uzanıyorken kollarınızı ve bacaklarınızı gerin. Ne kadar çok gerinirseniz, gün boyunca o kadar çok mutlu ve güvenli hissedeceksiniz. Kedi gibi kıvrılıp uyananlar stresli ve uykulu olmaya daha çok meyillidir.

 

 

3- Sabah asla ilk iş olarak mailinizi kontrol etmeyin

 

Uyanır uyanmaz maillerize, mesajlarınıza bakıyorsanız bu sizin dikkatinizi dağıtarak sorumlulukları yerine getirmenizi engelleyebilir. Gelen kutunda akılsızca gezinmektense, üretken işlere odaklanın.

 

4- Yatağınızı düzeltin

 

Ne kadar imkansız görünse de, yatağını düzeltip bırakmak günün geri kalanında üretkenliğini artırmakla ilişkilendirilir. Ek olarak, bu önemli alışkanlık edinilecek diğer iyi alışkanlıklara ön ayak olabilecek ilk adımdır.

 

5- Kahve içmekten kaçının

 

Sabahları uyanmak için bir fincan kahve içen insanlardan biriyseniz, bu alışkanlığınız üstüne tekrar düşünme vakti geldi. Sabah 8 ve 9 arasında, vücudumuz kortizol olarak adlandırılan enerji düzenleyici hormonu çok miktarda üretir. 9.30’dan önce kahve içerseniz, vücudunuz kortizol üretimini azaltacak ve daha az enerjiniz olacaktır.

 

3 boyutlu kahve sanatı
+14
3 boyutlu kahve sanatı

 

6- Karanlık ortamda uyanmayın

 

Vücudumuzun biyolojik saati ışığa ve karanlığa hassastır. Az ışıkta uyanırsanız, beyniniz bunu yanlış algılayabilir ve uykulu hissettirebilirsiniz. Perdeleri açın ve kalktığınızda hala dışarısı karanlıksa, hemen güçlü bir ışık açın.

 

7- Alışkanlıklar her şeydir

 

Bilim insanlarına göre, iradeniz sınırlıdır ve onu sabahınızı uzatmak için küçük şeyler yaparak harcarsanız, gün içinde daha az enerjiniz olacaktır. Hazırlanmaya odaklanın ve kendinize sabahları “otomatik modda” hareket etmenizi sağlayan bir rutin yaratın ve iradenizi günün kalanına saklayın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4385

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2003

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7733

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2956

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1643

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön