Rap müzikle çalışan medikal alet

Drake, Jay-Z ve Kaye West gibi rap müzik sanatçılarının ortak özelliği nedir? Dünyaca ünlü olmaları dışında, bir de hayatınızı kurtarabilecek olmaları...

Rap müzik hayat kurtaracak

 

Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılar kan damarları içindeki basıncı izleyen implant bir sensör tasarladı. Bu sensör pil yerine müzikle çalışıyor, özellikle de rap müzik.

 

Rap müziğin güçlü bas ritimleri, Purdue Üniversitesi araştırmacıları tarafından tasarlanan implant sensörünün güç kaynağını oluşturuyor. Kan akışındaki anevrizma basıncını izleyebilen bu cihaz, potansiyel ölümcül rüptürler öncesi doktorları uyarabiliyor.  Aynı şekilde, bu gibi bir sensör mesane basıncı algılamak ve felç kaynaklı inkontinans olanlar için idrar sızıntısını önlemek için bir cihazı tetikleyebilir.

 

Bu küçük cihaz, pil yerine, deri yoluyla geçen müziğin ses dalgaları ile çalışıyor. Müzik dinlerken elde edilen enerji sonrası için depolanıyor. Araştırmacılar blues, caz, rock ve rap dahil olmak üzere farklı türleri test etti. Rap müzik, düşük frekanslı ses (süper bas) ile yarışı açık ara kazandı.

 

Geleneksel implant cihazlarda kullanılan pillerin periyodik olarak değiştirilmesi gerekliliği ve endüktans için kullanılan harici vericilerin hantallığı düşünüldüğünde, ses enerjisi ile şarj edilebiliyor olmasının ne kadar büyük bir avantaj olduğu belirginleşiyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1851

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1658

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 3308

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1595

 • Tost makinasında cips nasıl yapılır?
  Tost makinasında cips nasıl yapılır?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 6413

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön