Venüs ve Jüpiter yan yana

Son günlerde akşamları gökyüzünde her zamankinden daha çok dikkat çekerek parlayan Venüs ve Jüpiter, 2000 yıldan sonra tekrar bir olacak!

Batı ufkunda çifte pırıltı

Bu gece ve yarın, güneş daha batarken Batı’da iki yıldız çok parlak şekilde gözükecek. Venüs ve Jüpiter, birkaç gündür git gide birbirine yaklaşıyor ve bu gece tam olarak hizalanarak tek bir yıldız gibi gözükecekler.

 

Venüs, ışığı daha çok yansıtan bulutlarla kaplı ve Dünyamıza da daha yakın olduğu için Jüpiter’den altı kat daha fazla parlak gözükecek. Venüs dünyaya 90 milyon kilometre uzaklıkta, Jüpiter ise 890 milyon kilometre uzağımızda.

 

En küçük teleskoplarla bile Venüs’ün halkasını görmek mümkün olacak. Eğer teleskopla bakma şansınız olursa ayrıca Venüs’ün tıpkı yarım ay gibi gözüktüğünü de görebileceksiniz.

 

1 Temmuz’dan sonra bu iki gezegen, görüş alanımızda birbirinden tekrar uzaklaşmaya başlayacaklar ve ay sonuna doğru da gün batımından sonra görülmemeye başlayacaklar. Ancak Ağustos sonuna doğru şafak vakti tekrar gözlemlenmeleri mümkün olacak.

 

Astrologların bu nadir gökyüzü olayıyla ilgili genel yorumu ise şu: Venüs ve Jüpiter’in Dünya’dan böylesine yakın gözükmesi, biz dünyalılar için oldukça şanslı bir döneme işaret ediyor…

 

 

Milattan Sonra 1 ve 2 yıllarında bahsedilen Bethlehem Yıldızı Efsanesi’nin de yine Jüpiter ve Venüs kavuşumuyla ilgili olabileceği söyleniyor. İsa’nın doğumunu müjdeleyen çok parlak bir yıldız olarak tanımlanan Bethlehem Yıldızı, belki de bu iki gezegenin oluşturduğu çok parlak görüntüydü! Yüzyıllar sonra nasıl göründüğüne bir bakmak için bu gece gözünüzü Batı ufkundan ayırmayın!

 

 

Haber: Duygu İslamoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1462

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 2491

 • Patates tost tarifi!
  Patates tost tarifi!

  Süresi : 01:11 İzlenme : 6889

 • Ton balıklı börek nasıl yapılır?
  Ton balıklı börek nasıl yapılır?

  Süresi : 01:29 İzlenme : 1206

 • Pilav nasıl yapılır?
  Pilav nasıl yapılır?

  Süresi : 00:59 İzlenme : 1541

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön