Satın alma sahiplen Musti!

Damla Çeliktaban, hayvanları mağazalardan almak yerine sahiplenmenin önemini vurguluyor.

Satın alma sahiplen Musti!

Geçen hafta gazetedeki haberlerden birinde Mustafa Sandal’ın oğlu Yaman ile birlikte hayvan satan bir mağazaya gidip 1500 dolarlık bir köpek beğendiğini okudum.

 

Kadıköy Belediyesi pek isabetli bir karar vererek ilçe sınırları içinde mağazalarda hayvan satışını yasaklamıştı. Başka ilçelerde buna hâlâ izin verilmesi bence korkunç. Üstüne üstlük Mustafa Sandal gibi göz önünde bir insanın matahmış gibi gidip köpek satın alacağını beyan etmesi ayrı bir sıkıntı. Memleketimdeki barınakların durumundan hiç mi haberin yok Musti? İnternette biraz dolaşınca barınakların satın alınmış ve sıkılınca sokağa bırakılmış cins köpeklerle dolu olduğunu görmek mümkün. Bir oyuncak gibi, herhangi bir tüketim aracı gibi algılanan, dükkânlardan kredi kartlarıyla alınan kedi ve köpekler yine herhangi bir mal gibi alanın hevesi geçince kolayca gözden çıkarılabiliyor.

 

Golden retriever ve Sibirya husky’leri sokağa atılan köpek cinslerinin başında geliyor. Sokağa bırakılan, terk edilen hayvan sayısı o kadar fazla, barınakların imkânları o kadar sınırlı ki hayvanlar çoğunlukla kaderlerine terk ediliyor, ormanlık alanlara atılıyor, açlıkla soğukla yüzleşmeye mahkûm kalıyorlar…

 

Hal böyleyken sevgili Musti, gidip bir “canlıyı”, evine gelip senelerce seninle yaşayacak bir dostunu “satın almak” akıl işi değil. Satın almasan da barınağa gidip sahiplensen nasıl olur bir düşün!

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4690

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2090

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7871

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3030

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1722

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön