İstanbul Bienali rekor kırarak kapandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali, rekor ziyaretçi sayısıyla kapandı.

İstanbul Bienali rekor kırarak kapandı

Bienalin 350 bini aşkın sanatseverce ziyaret edildiği bildirildi. Geçen yılki ziyaretçi sayısı 110 bin kişiydi.

 

“Yarım milyon olabilir”

 

“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla 14 Eylül’de kapılarını sanatseverlere açan bienalde, teması nedeniyle daha çok izleyiciye ulaşmak amacıyla giriş ücreti alınmadı. Bu da ziyaretçi sayısında patlamaya neden oldu. Ziyaretçi sayısının 350 bini aştığı bildirildi. Bazı sanat uzmanları, Bienal’in 10 Kasım’a kadar uzatılması yönünde gelen taleplere olumlu cevap verilebilmesi halinde, yarım milyon ziyaretçinin hayal olmadığına dikkat çekerken, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Bu yıl ücretsiz yapınca maliyetleri düşürmek adına süreyi kısalttık. Gördüğü ilgi sanat adına çok sevindirici ama maalesef süreyi uzatamıyoruz. Yapılan anlaşmalar da sona eriyor” dedi.

 

Bienalin son gün sürprizi ise Gezi direnişi müzikali oldu. Çocuklar arasında bağ kurmak üzere özgün projeler üreten Koroçapulportre, Rum Okulu’nda Gezi direnişini müzikal ve teatral olarak özetleyen bir performans gerçekleştirdi. İstanbul Bienali’nin birçok sergisi Kurban Bayramı’nda da ziyarete açıktı. Türkiye’de kayıtlara geçen sergi rekoru 251 bin 500 kişiyle Sabancı Müzesi’ndeki “Picasso İstanbul’da” ya aitti. 2005 yılının kasım ayında açılan sergi 4 ay sürmüştü. Yine Sabancı’daki Salvador Dali sergisini ise 156 bin 720 kişi gezmişti.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4650

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2076

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7858

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3019

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1700

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön