Klon insan kök verdi!

ABD’li bilim insanları, Parkinson ve diyabette yeni tedavi yollarında çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden bir bilim ekibi, klonlanmış insan embriyonundan kök hücre elde etmeyi başardı.

Klon insan kök verdi!

Klonlanmış insan embriyonundan kök hücre elde eden ABD’ li bilim insanları, Parkinson ve diyabet gibi hastalıklara yeni tedavi yolları geliştirilmesinde çığır açacak bir başarıya imza attı. Her hücreye dönüşebilme özelliğine sahip kök hücreler, hastalıklı dokularla değiştirilebilecek, yeni dokular yaratılmasında kullanılabilecek olmaları nedeniyle önem taşıyor. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden Shoukrat Mitalipov başkanlığındaki bilim ekibi, bağışlanan yumurtalardan oluşturulan 6 embriyondan, kök hücreler elde etmeyi başardı.

 

Maymundan insana

Başarının, bir teknik buluştan ziyade, süreçteki denemelerin tekrar tekrar gözden geçirilmesiyle elde edildiğine dikkati çeken Mitalipov, maymun embriyonlarıyla yaptıkları 6 yıl süren çalışmalar sonucu hedeflerine ulaştıklarını vurguladı. Mitalipov, maymunlar üzerindeki çalışmalarda, bu teknik yardımıyla elde edilen embriyonlardan klonlanmış bebek elde edilmesinin mümkün olmadığı sonucuna vardıklarını ve böyle bir şey yapma ya da ilgi duymadıklarını belirtti.

 

Bilim adamlarının 10 yılı aşkın bir süre önce başlattıkları, klonlanmış insan embriyonlarından kök hücre elde etme girişimleri, temelde embriyoların kök hücreleri oluşturmadan önce gelişimlerini durdurmaları nedeniyle şimdiye kadar başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

 

Hwang Woo-suk adlı Güney Koreli bir bilim adamı 2004 yılında bunu başardığınıaçıklasada sonra açıklamanın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4694

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2097

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7877

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3033

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1723

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön