Türk sineması ‘Sessiz’ kalmadı.

Yeşilbaş, ödülünü filmin oyuncusu Belçim Bilgin Erdoğan’la birlikte aldı.

Türk sineması ‘Sessiz’ kalmadı.

Rezan Yeşilbaş’ın “Sessiz” adlı kısa filmi Cannes’dan ödülle döndü. Festivalde “En İyi Film” ödülü ise Michael Haneke’nin “Amour” adlı filmine gitti. 65. Cannes Film Festivali dün yapılan ödül töreniyle sona erdi. Festivalde en büyük ödül olan “Altın Palmiye’’, bu yıl Avusturyalı Michael Haneke’nin “Amour’’ (Aşk) isimli filmine verildi.

 

Haneke, “Ruban Blanc’’ isimli filmiyle 2009’da da Altın Palmiye’yi kazanmıştı. Festivalde “En İyi Senaryo” ödülüne, Romen yönetmen Cristian Mungiu’nun “Au-dela des Collines’’ isimli filmi layık görüldü. Post Tenebras Lux’’ isimli filmiyle Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı. “En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülünü Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen “La Chasse’’ filmindeki rolüyle kazanırken, “En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünü ise iki Romen Cosmina Stratan ve Cristina Flutur, “Au-dela des Collines’’ filmindeki performanslarıyla paylaştı.

 

Cannes’da Türkiye’yi temsil eden, Rezan Yeşilbaş’ın 1984 yılında Diyarbakır Cezaevi’ndeki bir mahkûm ile karısının hikâyesini konu alan “Sessiz” (Be Deng) adlı 7 dakikalık kısa filmi, “En İyi Kısa Film” ödülüne layık görüldü.

 

‘Ülkemin sessiz ve yalnız kadınlarına’

 

Rezan Yeşilbaş, ödülü almak için sahneye çıktığında sözlerini “Ödülü ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum” diyerek bitirdi. Yeşilbaş’ın ayakta alkışlanan konuşması, Nuri Bilge Ceylan’ın 61. Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” filmiyle “En İyi Yönetmen” ödülünü aldıktan sonraki “Ödülü, tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum” sözlerini hatırlattı.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1858

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1659

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 3312

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1596

 • Tost makinasında cips nasıl yapılır?
  Tost makinasında cips nasıl yapılır?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 6415

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön