Terminatör gözlükleri çok yakında geliyor!

Terminatör” ve “Iron Man” filmlerinin gözlük teknolojisi, Google ile gerçeğe dönüşüyor. “Artırılmış Gerçeklik” (AR) gözlüğü ile etrafınızdaki insanları sanal ortamdaki tüm bilgileriyle göreceksiniz. Karşınızdakinin beğendiğiniz kazağını, 3-5 saniyede sipariş edebileceksiniz

Terminatör gözlükleri çok yakında geliyor!

Akıllı cep telefonları ve ardından tablet bilgisayarlarla yavaş yavaş hayatımıza giren “Artırılmış Gerçeklik” (Augmented Reality, AR) uygulamalarının gözümüze girmesine az kaldı. Gelecek yıldan itibaren sokaklarda “Terminatör”ün gözlükleriyle dolaşmaya hazır olun. GPS, kamera ve internet bağlantısıyla ekran üzerinde “gerçek” ile “sanal” görüntüyü birleştiren “Artırılmış Gerçeklik” uygulaması, Google’ın yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı teknolojiyle artık gözlüklerle de kullanılabilecek.200-600 dolara satılacak!

 Google’ın prototipini hazırladığı ve gelecek yıl 250 ile 600 dolar arasında bir fiyatla satışa çıkması beklenen “Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü” (Augmented Reality Glasses) ile sokakta yürürken, etrafınıza online gözlükle bakacaksınız. Android işletim sistemi yüklü olan bu gözlükteki kamera ile elde edilen görüntüler, mobil uygulamalarla birleştirilip, ekran görevi gören gözlüğün camına yansıtılıyor. Bu sayede kullanıcı, etrafındaki nesneleri (ve insanları) sanal ortamdaki bilgileriyle eşzamanlı olarak görebiliyor.Özellikleri neler?

Android işletim sisteminin yanı sıra, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı, 1 GHz işlemci, 256 MB RAM ve 8 GB’lik dahili hafıza, Google Sanal Gözlüğü’nün ilk sızan teknik ayrıntıları arasında. Fotoğraf çekme, dahili flaşı ile gece çekimi, video ve ses kaydı, navigasyon cihazı ve MP3 oynatıcının cihazın diğer interaktif özellikleri arasında olması bekleniyor. AR gözlük, şirketler ve reklam pazarı için ise yepyeni bir mecra açacak. Bir kafede karşınızda oturan kişinin çok beğendiğiniz kazağı, bu gözlüğü kullanan için markasının ve fiyatının ne olduğu, bulunduğunuz noktaya en yakın hangi mağazada bulunduğu, taksit seçenekleri gibi ayrıntılarla görünecek.

 

Özel yaşam kalmayacak!

 Reklam pazarını büyüteceği kesin olan bu gözlük yeni mahremiyet tartışmalarını da alevlendirecek. Örneğin, gizlilik ayarlarına dikkat etmeyen kullanıcılar, hiç tanımasalar bile bu gözlüğü kullananların karşısında “ad ve soyadları, e-posta adresleri, Facebook ve Twitter hesapları...” gibi bilgilerini açık etmiş olacaklar. Google’ın önümüzdeki yıllarda ticarileştirilmesi beklenen bu gözlüğü ile “Profilimi herkes görsün” diyen bir kişinin, en son attığı twit’e, sevdiği müziklere, en çok seyrettiği videolara ve hatta iş ve adres bilgilerine bile sokakta yürürken veya bir kafede otururken ulaşılabilecek.

 

Hazırlayan: Necdet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1845

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1657

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 3303

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1593

 • Tost makinasında cips nasıl yapılır?
  Tost makinasında cips nasıl yapılır?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 6409

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön